statystyki

Zwolnienie lekarskie będzie wystawiane elektronicznie. Lecz nie wszystkim

autor: Bożena Wiktorowska24.04.2015, 07:11; Aktualizacja: 24.04.2015, 07:44
W przypadku osób zatrudnionych przez firmy niemające e-profilu w ZUS lekarz będzie wystawiać papierowe zaświadczenie o niezdolności do pracy.

W przypadku osób zatrudnionych przez firmy niemające e-profilu w ZUS lekarz będzie wystawiać papierowe zaświadczenie o niezdolności do pracy.źródło: ShutterStock

Lekarze będą wystawiać elektroniczne zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy. Zyska ZUS, który będzie mógł na bieżąco kontrolować zwolnienia lekarskie poniżej 7 dni. Takie rozwiązanie zakłada rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw.

Wczoraj sejmowa komisja polityki społecznej i rodzinnej zajęła się sprawozdaniem przygotowanym przez podkomisję rynku pracy. Zgodnie z projektem ustawy lekarze będą musieli potwierdzać elektroniczne zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy. Będzie to możliwe przy wykorzystaniu kwalifikowanego certyfikatu zgodnego z ustawą z 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 262 ze zm.). Przy czym medycy, którzy nie mają e-podpisu, swoją tożsamość potwierdzą, korzystając z profilu zaufanego ePUAP spełniającego warunki ustawy z 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1114).


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • Kuba(2015-04-24 08:11) Zgłoś naruszenie 00

  a w jaki sposób ZUS bedzie mógł te zwolnienia kontrolować? Chodzić po domach ,owszem może ale czy klient ma obowiązek nasłuchiwać pukania i otwierać drzwi? A może bedzie dostarczał wezwania - to ile mamy na odbiór i odpowiedź.
  GP - nie strasz ludzi ! raczej zajmij sie złodziejskim systemem gdyz jak Oni inkasują skladki co miesiąc to nie pytają sie czy kogoś stać. A może tak jak w niektorych krajach na zachodzie składki te opłacały by (czy go wykorzystasz na chorobe czy nie) chorobowy urlop zdrowotny?należny każdemu który sobie go oplacił. Nie kradł by tych skladek Tusk na Maciu Piciu.
  - cały ten system stworzony przez Donalda i Jego kompanów Powoduje ,że pracującym legalnie praca legalna przestała się opłacać - no chyba że Prezesom i kolesiom Donka.Dowód : --emerytury nie dostaniesz bo jakiś Donald stwierdzi ,ze znów brak kasy bo pobudowanao stadiony-- ,za nasze obecnie wysokie składki Donald obiecuje coraz to niższą emeryturę,ubezpieczenie chorobowe w szpitalu e-- tamm..gdyż Pawlaki moje składki zużyją dla siebie bo sami nie płacą więc bez dodatkowo opłacanego się nie wyleczę! - na chorobowe jak pójdę to mnie pracodawca zwolni a ZUS wypłaci mi zasiłek z najniższej 80% krajowej!!pracodawca złymi warunkami pracy doprowadzi mnie do kalectwa, nie płacąc nawet dodatku za te warunki. Renty też nie dostanę o czym świadczą przykłady obecnie zatrudnionych -więc PO co mi legalnie pracować- po co płacić legalne składki ZUS z których mnie OKRADNIECIE? no niech sam Rząd powie POco -na WAS a mam Was ...na Wasze EURO 2012 -a walcie się.

  Odpowiedz
 • Misiek(2015-04-24 10:48) Zgłoś naruszenie 00

  Te całe przepisy trzeba by zaorać i zrobić tak jak każde ubezpieczenie:

  Ile zapłaciłeś przez ostatni rok - tyle masz.

  Bez żadnych ulg, wykluczeń i masy sztuczek.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane