Chorują głównie dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Osoby do 14. roku życia stanowią 97 procent wszystkich zachorowań. Ospa to choroba wieku dziecięcego i w tej grupie wiekowej przebiega zazwyczaj łagodnie. Dorośli chorują rzadziej, ale przebieg może być ciężki i obarczony powikłaniami, które mogą doprowadzić do śmierci - mówi doktor Iwona Paradowska-Stankiewicz. Choroba jest też groźna dla kobiet w ciąży.

Ospa wietrzna jest chorobą wirusową przenoszoną drogą kropelkową. Długo rozwija się w organizmie. Od zetknięcia z wirusem do wystąpienia objawów mija od 10 do 21 dni. Charakterystycznym objawem, oprócz złego samopoczucia i gorączki, są pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym. Dopiero jak odpadną strupki, chory przestaje zarażać.
Jedynym sposobem zapobiegania chorobie są szczepienia ochronne. W większości przypadków rodzice, którzy chcą zaszczepić dziecko, muszą zapłacić z własnej kieszeni, bo szczepionka nie dla wszystkich jest refundowana. Zlecane są dwie dawki. Ich koszt około 200 złotych.

Krajowy konsultant do spraw epidemiologii doktor Iwona Paradowska-Stankiewicz była gościem Polskiego Radia 24.