Zakres potencjalnych zmian i fascynujące zagadnienia związane z branżą biotechnologii omawiane będą podczas konferencji CEBioForum 2022. Impreza, która już po raz dwudziesty zgromadzi naukowców oraz przedsiębiorców związanych z innowacyjnym biobiznesem z regionu Europy Środkowej i Wschodniej (CEE) odbędzie się w Warszawie w dniach 25-26 maja. Uczestnikami będą specjaliści zajmujący się tworzeniem, wdrażaniem i finansowaniem rozwiązań biotechnologicznych w medycynie i farmacji, rolnictwie i ochronie środowiska. CEBioForum otworzy Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda.

- CEBioForum to przestrzeń, w której spotykają się naukowcy, inwestorzy, przedsiębiorcy i decydenci zaangażowani w tworzenie innowacji – mówi dyrektor CEBioForum, dr Magdalena Kulczycka. – Wreszcie będziemy mogli rozmawiać twarzą w twarz, jak przed pandemią. Budowanie prawdziwych, a nie wirtualnych relacji ułatwia nawiązywanie dobrej współpracy, co jest warunkiem tworzenia przełomowych rozwiązań.

Uczestnicy forum wezmą udział w panelach dyskusyjnych poruszających tematy związane z rozwojem, finansowaniem i wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań biotechnologicznych. Przeanalizują ekosystem biotechnologii w Europie Centralnej i Wschodniej. Będą dyskutować o roli biotechnologii w rolnictwie, zwłaszcza w kontekście „Zielonego Ładu”, strategii rozwoju, która ma przekształcić Unię Europejską w obszar neutralny klimatycznie, a która budzi liczne obawy rolników – w tym panelu będzie uczestniczyć Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Henryk Kowalczyk.

Reklama

Kolejnym ważkim tematem będą możliwości oraz przeszkody stojące na drodze do wdrażania spersonalizowanej medycyny, pozwalającej na stosowanie rozwiązań „szytych na miarę” dla konkretnego pacjenta terapii.

Goście forum będą też omawiać problem kadr w branży biotechnologicznej. Czy uczelnie – a w Polsce działa już ponad dwadzieścia wydziałów biotechnologii – uczą studentów tego, czego będą oczekiwać od nich pracodawcy? Jakie działania są niezbędne, aby Polska nie traciła młodych talentów, a firmy nie narzekały, że nie znajdują odpowiednich kandydatów? Jakie są kluczowe kompetencje i jak można je rozwijać? W dyskusji uczestniczyć będą zarówno studenci, jak pracodawcy i doświadczeni fachowcy zajmujący się pozyskiwaniem pracowników dla biotechnologii, co pozwoli na uzyskanie wielostronnej perspektywy.

Reklama

Goście forum zajmą się też sytuacją branży wobec wojny na Ukrainie. Konflikt wpływa na łańcuchy dostaw m.in. substancji czynnych (API) co z kolei ogranicza dostępność odczynników do prowadzenia prac badawczo rozwojowych w firmach i rozwój bio-innowacji.

Z pewnością jednak jednym z najważniejszych tematów poruszanych na CEBioForum będą systemy finansowania firm, zarówno poprzez podmioty komercyjne zajmujące się inwestowaniem w projekty na wcześniejszych etapach rozwoju (venture capital), jak i przez fundusze unijne i narodowe. - Wielu specjalistów uważa, że biotechnologia będzie polem kolejnej rewolucji przemysłowej i może okazać się podstawą, jeżeli nie wręcz kołem zamachowych nowoczesnej gospodarki. Jednak w żadnym z państw, które stanowią dziś biotechnologiczną czołówkę, nie udało się rozwinąć tej branży bez bardzo znaczących nakładów - podkreśla dr Kulczycka.

– Pomiędzy wymyśleniem produktu biotech, a wprowadzeniem go na rynek mija przynajmniej dziesięć lat. A przy tym na rynek ostatecznie trafiają nieliczne produkty – wyjaśnia. – Owszem, potrafią przynosić ogromne zyski. Biobiznes jest więc obszarem inwestycji bardzo atrakcyjnych, ale też bardzo trudnych. Wymaga dużych nakładów, długiego czasu i zaakceptowania wysokiego poziomu ryzyka inwestycyjnego. Właśnie dlatego wsparcie ze strony instytucji i płynna komunikacja z branżą biotech są takie ważne. Usprawniać ten proces ma CEBioForum.

W konferencji uczestniczyć będą zarówno polskie, jak regionalne i międzynarodowe firmy. Będą to między innymi globalny koncern farmaceutyczny Pfizer, Biostra, przetwarzająca odpady biologiczne na nawóz organiczny, BioGen, tworzący preparaty stymulujące regenerację roślin i ich rozwój, Proteon Pharmaceuticals, Polpharma Biologics , Blirt czy notowana na giełdzie Ryvu Therapeutics, opracowująca innowacyjne terapie onkologiczne. Pojawi się założona w Pradze Unico, dążąca do łączenia badaczy i przedsiębiorców, uczelnie wyższe, a także wyspecjalizowane firmy zajmujące się poszukiwaniem kandydatów do pracy w farmacji i biotechnologii.

W czasie forum zostaną przyznane branżowe nagrody (CEBioForum Awards 2022), których celem jest wyróżnienie najlepszych i najbardziej innowacyjnych projektów i osób przyczyniających się do rozwoju sektora biotechnologicznego. Nagrody trafią m.in. do innowacyjnego start-upu, do twórców cyfrowych rozwiązań wykorzystywanych dla rozwoju procesów biotechnologicznych i biomedycznych, czy do osoby wyróżniającej się w świecie bio-biznesu. W jury konkursu zasiadać będą naukowcy i przedsiębiorcy, dzięki czemu każdy projekt będzie oceniany z dwóch punktów widzenia

Studenci i absolwenci biotechnologii będą natomiast ubiegać się o BioTalents Awards. Najbardziej innowacyjna praca dyplomowa przyniesie autorowi nagrodę – staż w notowanej na GPW firmie biotechnologicznej Celon Pharma.

Minister Rozwoju i Technologii, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Giełda Papierów Wartościowych oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości objęły Forum patronatem.

CEBioForum 2022 odbędzie się w dniach 25-26 maja w Centrum Konferencyjnym Legia Warszawa, ul. Łazienkowska 3.

www.cebioforum2022.com

foto: materiały prasowe