Pacjenta może odwiedzać jednocześnie tylko jedna osoba, bez objawów infekcji, w maseczce zasłaniającej usta i nos, po umyciu lub zdezynfekowaniu rąk. W wyjątkowych przypadkach można odwiedziny ograniczyć, ale nie całkowicie wyłączyć.
Pacjenta może odwiedzać jednocześnie tylko jedna osoba, bez objawów infekcji, w maseczce zasłaniającej usta i nos, po umyciu lub zdezynfekowaniu rąk. W wyjątkowych przypadkach można odwiedziny ograniczyć, ale nie całkowicie wyłączyć.
Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny zaktualizowały właśnie swoje wytyczne dotyczące odwiedzin pacjentów przebywających na oddziałach szpitalnych, oddziałach medycyny paliatywnej, w hospicjach stacjonarnych oraz w zakładach opiekuńczo-leczniczych i zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych. Podkreślono w nich, że w okresie epidemii COVID-19 odwiedziny powinny odbywać się z uwzględnieniem wskazanych rekomendacji.
Zaleca się umożliwianie odwiedzin jednocześnie przez jedną osobę, a w szczególnych sytuacjach – dwie osoby. Powinny zostać określone przedziały czasowe dla odbywania odwiedzin w ciągu dnia, a także czas ich trwania (przy czym czas wizyty nie powinien być ograniczany poniżej dwóch godzin).
Odwiedzający muszą stosować maseczki zasłaniające usta i nos przez cały czas przebywania na terenie placówki medycznej. Należy umożliwić im umycie rąk wodą z mydłem lub dezynfekcji rąk niezwłocznie po wejściu.
Dodatkowo na oddziałach medycyny paliatywnej i w hospicjach stacjonarnych oraz w zakładach opiekuńczych rekomenduje się wydzielenie pomieszczeń do odbywania odwiedzin pacjentów przebywających na salach wieloosobowych, o ile warunki na to pozwalają.
Obecnie wiele placówek umożliwia w miarę swobodne odwiedzanie pacjentów, wciąż jednak zdarzają się takie, które tego zabraniają. Warto przypomnieć, że osoba przebywająca w szpitalu ma prawo do kontaktu z bliskimi. Rzecznik praw pacjenta przypomina, że w stanie zagrożenia epidemicznego prawo do odwiedzin może być ograniczone przez dyrektora szpitala, który ponosi odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentom i personelowi, jednak nie może być ono całkowicie zniesione przez zakaz odwiedzin.
Także MZ i GIS w swoich wytycznych wskazują, że przepisy zezwalają jedynie na ograniczenie, a nie na całkowite wyłączenie możliwości korzystania z poszczególnych praw pacjenta. Dodatkowo w przypadku braku możliwości odbycia osobistych odwiedzin należy, w miarę możliwości, umożliwić pacjentowi podtrzymanie bieżącego kontaktu z bliskimi w sposób zdalny – za pośrednictwem telefonu lub internetu. Aktualne informacje na temat obowiązujących zasad odwiedzin powinny być publikowane na stronie internetowej podmiotu oraz umieszczone w widocznym miejscu placówki, dostępnym dla wszystkich potencjalnych odwiedzających, aby każdy się mógł z nimi zapoznać.
Co istotne, rekomendacje te nie dotyczą organizacji odwiedzin u dzieci, a także u pacjentów przebywających w szpitalach psychiatrycznych (w tym pierwszym przypadku reguły są nieco bardziej liberalne, w drugim – często bardziej restrykcyjne). Inne zasady powinny być stosowane w szczególnych przypadkach, takich jak wizyta pożegnalna. ©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama