statystyki

RPO: zasady odmowy skierowania do sanatorium niekonstytucyjne

autor: Beata Lisowska11.12.2014, 08:34; Aktualizacja: 11.12.2014, 08:38
Z obecnie obowiązującymi przepisami pacjent ma prawo skorzystać z pobytu w sanatorium, jeśli NFZ wyda pozytywną opinię o celowości podjęcia takiego leczenia.

Z obecnie obowiązującymi przepisami pacjent ma prawo skorzystać z pobytu w sanatorium, jeśli NFZ wyda pozytywną opinię o celowości podjęcia takiego leczenia.źródło: ShutterStock

Zdaniem rzecznika praw obywatelskich ostatnia nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych może być niekonstytucyjna w części dotyczącej odmowy potwierdzenia skierowania do sanatorium. Profesor Irena Lipowicz wystąpiła w tej sprawie do ministra zdrowia i prezesa NFZ.

Z obecnie obowiązującymi przepisami pacjent ma prawo skorzystać z pobytu w sanatorium, jeśli NFZ wyda pozytywną opinię o celowości podjęcia takiego leczenia. Jego pracownicy weryfikują więc skierowania pacjentów wystawione przez lekarzy. Przy czym negatywna ocena funduszu powinna być potwierdzona decyzją administracyjną. Po 1 stycznia 2015 r. ten wymóg jednak zniknie. Zgodnie z nowelizacją z 22 lipca 2014 r. ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2014 r. poz. 1138) po tej dacie odmowa potwierdzenia skierowania na leczenie uzdrowiskowe zostanie wyłączona spod przepisów kodeksu postępowania administracyjnego. Zdaniem RPO to rozwiązanie jest niezgodne z konstytucją.


Pozostało 24% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane