Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Wydłuża o trzy lata okres, w którym lekarze pracujący w karetkach powinni rozpocząć specjalizację z medycyny ratunkowej. Ci, którzy nie podjęli jeszcze takiego kształcenia, nie stracą pracy w pogotowiu.
Zgodnie z obowiązującym art. 57 ust. 2 ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym do końca 2020 r. z 8 września 2006 r. (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 757 ze zm.) stacje pogotowia ratunkowego mogą zatrudniać lekarzy (m.in. anestezjologów, internistów, ortopedów i pediatrów), którzy przepracowali co najmniej 3 tys. godzin w szpitalnym oddziale ratunkowym lub izbie przyjęć. Przy czym postawiono im warunek, że do końca 2014 r. muszą rozpocząć kształcenie w dziedzinie ratownictwa medycznego. Nowela wydłuża termin rozpoczęcia tego szkolenia o trzy lata – do 1 stycznia 2018 r.
– Dzięki nowelizacji karetki specjalistyczne nadal będą miały obsadę po 1 stycznia 2015 r. – podkreśla Zdzisław Kulesza, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie.
Nowe przepisy zaczną obowiązywać 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
Etap legislacyjny
Ustawa czeka na podpis prezydenta