Jeżeli utrzymałaby się obecna dynamika wzrostu nowych przypadków COVID-19, poziom 1 tys. zakażeń dziennie może zostać osiągnięty nie pod koniec września, jak oczekiwano, ale w ciągu najbliższych dwóch tygodni, poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Podkreślił, że nie ma obecnie zwiększonego napływu pacjentów do szpitali.

"Ta dynamika zakażeń w ostatnich kilku dniach jest bardzo wysoka, dzisiaj przekroczyliśmy tę barierę, czyli liczbę 500 zakażeń dziennie. I ta dynamika z ostatnich dniach, jeżeliby się utrzymała, to należy oczekiwać, że poziom 1 tys. nie będzie realizowany pod koniec września, ale będzie realizowany w ciągu najbliższych dwóch tygodni" - powiedział Niedzielski podczas konferencji prasowej.

"Na szczęście mamy sytuację w szpitalach bez zwiększonego napływu pacjentów, bo teraz to będzie naszym głównym obszarem zainteresowania" - dodał.

Na początku września minister zdrowia podał, że liczba nowych i potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem może - według prognoz - przekroczyć 1 tys. dziennie w końcu września i 5 tys. w końcu października.

Dzisiaj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 533 nowych przypadkach zakażeń SARS-CoV-2. Według danych MZ na dzisiaj rano, hospitalizowanych było 588 osób (na 6 005 łóżek dla pacjentów z COVID-19). Zajętych było 68 respiratorów (na 579 dostępnych w szpitalach).