Grupa posłów Kukiz’15 oraz Prawa i Sprawiedliwości wniosła do Sejmu dwa projekty ustaw, których celem jest uregulowanie procedur związanych z uprawą maku, konopi włóknistych oraz innych niż włókniste.

Nowe przepisy miałyby stanowić nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 2050) oraz ustawy o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 481).
W pierwszym z projektów wskazano, że zezwolenie na uprawę i zbiór konopi innych niż włókniste do wytwarzania substancji psychotropowej w celu medycznym, przemysłowym lub prowadzenia badań wydawane byłoby instytutom badawczym, które już mają zezwolenie od Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Organ wydawałby je po zasięgnięciu opinii komendy wojewódzkiej policji, właściwej ze względu na miejscu uprawy objętej wnioskiem.
Projekt przedstawia też minimalne wymagania infrastrukturalne, jakie powinno spełniać miejsce upraw. Przykładowo powinno posiadać system monitoringu i ewidencji roślin oraz laboratorium z wyposażeniem do oceny jakości roślin i suszu.
Posłowie chcą też doprecyzowania definicji konopi włóknistych i innych niż włókniste. Stężenie zawartości THC (substancji psychotropowej) nie mogłoby w nich przekraczać 0,30 proc. w przeliczeniu na suchą masę.
W drugim projekcie zaproponowano utworzenie wykazu uczestników rynku zajmujących się uprawą i skupem maku oraz konopi włóknistych. A także wprowadzenie rozwiązań ułatwiających prowadzenie działalności takim podmiotom, np. poprzez szybką rejestrację, brak obowiązku corocznego gromadzenia i składania dokumentacji czy uzyskiwania corocznego zezwolenia. Ponadto proponuje się brak ograniczenia powierzchniowego, regionalnego i czasowego w wydawanych zezwoleniach w zakresie uprawy i skupu. A także rozszerzenie przeznaczenia i celów, na jakie może być wykorzystywany mak czy konopie włókniste. Monitorowaniem skupu maku i konopi włóknistych miałby się zajmować Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, a nie – jak obecnie – wójtowie.
Etap legislacyjny
Projekty wniesione do Sejmu