U ponad 40 proc. osób wyleczonych z COVID-19 występują objawy choroby po trzech miesiącach od infekcji SARS-CoV-2 - wynika z badania portugalskich wirusologów ze szpitala Sao Joao w Porto.

Według Margaridy Tavares, koordynatorki zespołu badawczego, który przeprowadził badanie w pierwszej połowie 2021 r., najczęściej symptomy COVID-19 po ponad kwartale od przebycia choroby występują u kobiet powyżej 30. roku życia.

Portugalska wirusolog sprecyzowała, że po trzech miesiącach od wyzdrowienia z COVID-19 objawy tego schorzenia występowały u ponad 40 proc. z łącznego grona 3064 osób uczestniczących w studium. Dodała, że wszyscy badani pacjenci przechodzili infekcję SARS-CoV-2 z objawami COVID-19.

W komunikacie z przeprowadzonego badania zespół wirusologów z Porto wskazał, że najczęstszym objawem po przejściu COVID-19 jest poczucie zmęczenia. Występowało ono u 29,4 proc. osób mających symptomy przebytej choroby.

Innym częstym objawem po infekcji koronawirusem są, zgodnie z badaniem przeprowadzonym w Porto, zaburzenia snu. Cierpiało na nie 26,7 proc. uczestników badania, którzy po 3 miesiącach deklarowali symptomy infekcji SARS-CoV-2.

Często deklarowanymi przez uczestników zaburzeniami u wyleczonych z COVID-19 były również stany depresyjne, a także zaniki pamięci. Wskazywało na nie odpowiednio 21,5 proc. i 20,3 proc. osób mających objawy tej choroby po 3 miesiącach od wyleczenia.

W formularzach wypełnionych przez badanych, u których wciąż widoczne były symptomy zakażenia koronawirusem, wskazywano też na trudności w zachowaniu koncentracji (15,4 proc.), silne bóle głowy (13,3 proc.), kłopoty z oddychaniem (10 proc.), a także na utrzymujący się brak węchu (6,9 proc.).