Szef resortu zdrowia podczas konferencji prasowej był pytany, jakie narzędzia planuje wprowadzić ministerstwo, aby lekarze POZ zachęcali masowo do szczepień.

Niedzielski poinformował o prowadzonych przez resort "intensywnych rozmowach z całym środowiskiem lekarzy rodzinnych". "Jesteśmy też po etapie negocjacji przedłużenia umów, zakończyły się one sukcesem" - przekazał. "Obie strony mogą być zadowolone z tego, że bezpieczeństwo pacjentów i stabilność systemu jest zagwarantowana na 1,5 roku" - dodał minister zdrowia.

W kwestii promowania szczepień przez lekarzy rodzinnych, Niedzielski poinformował, że lekarze POZ posiadają listę niezaszczepionych pacjentów. "W tej chwili pracujemy z prezesem Porozumienia Zielonogórskiego Jackiem Krajewskim i wiceprezesem Tomaszem Zielińskim nad rozwiązaniami, które będą premiowały wysokie wyszczepienie" - powiedział.

Reklama

Szef MZ wyjaśnił, że resort chce premiować wysokie wyszczepienie pacjentów. "Lekarz rodzinny ma listę swoich pacjentów, i na tej liście będzie próg osób zaszczepionych. Tym pierwszym progiem ma być 35-40 proc., i po jego osiągnięciu pojawia się premia. Jeśli będzie ten wskaźnik wyższy, to oczywiście premia będzie rosła" - tłumaczył Niedzielski.