Możliwość wyboru ekspertów z pominięciem zasad dotyczących zamówień publicznych to jeden z nowych, a zarazem budzących najwięcej kontrowersji zapisów w nowelizacji ustawy o Agencji Badań Medycznych, uchwalonej na ostatnim posiedzeniu przez Sejm.

Co do zasady ustawa ma wzmocnić agencję i ułatwić jej działania, m.in. przez większą elastyczność. Będzie ona mogła dotować nie tylko badania kliniczne, lecz także eksperymenty badawcze.
Ustawa jednak została uzupełniona o kilka istotnych przepisów niedotyczących ABM. Jednym z nich jest zmiana w ustawie refundacyjnej (Dz.U. z 2021 r. poz. 523), zgodnie z którą lek stosowany w ramach programu lekowego lub chemioterapii, dla którego nie wydano kolejnej decyzji o objęciu refundacją, a który jest dostępny w Polsce, przy braku alternatywnej terapii, może być finansowany na dotychczasowych warunkach za zgodą ministra zdrowia wydaną na wniosek prezesa NFZ – wyłącznie pacjentom, którzy rozpoczęli już leczenie w tym programie (maksymalnie przez rok).
Wprowadzono także poprawki dotyczące systemu TOPSOR – zgodnie z nimi administratorem systemu jest NFZ, a jego zadania w tej roli mogą być finansowane w formie dotacji celowej z budżetu państwa. Inne przyjęte poprawki dotyczą m.in. zmian w certyfikacji uprawnień właściwych samorządów do nadawania uprawnień zawodowych.
Etap legislacyjny
Ustawa skierowana do Senatu