Wraz z postępującą liczbą zaszczepionych będziemy gotowi do tego, żeby wpisać się w ogólnoeuropejski program certyfikatów - powiedział premier Mateusz Morawiecki pytany, czy program certyfikacji osób zaszczepionych może wystartować z początkiem lipca.

Komisja Europejska w połowie marca przedstawiła projekt Cyfrowego Zielonego Certyfikatu, który ma ułatwić bezpieczne i swobodne podróżowanie obywatelom UE podczas pandemii. Projekt certyfikatu, który Komisja Europejska przedstawiła w połowie marca, muszą jeszcze przyjąć parlament UE i Rada Europejska.

Certyfikaty covidowe, w formie kodu QR w aplikacji albo w formie papierowej, nie będą warunkiem przemieszczania się w Unii. Mają zawierać informacje o tym, czy ktoś był zaszczepiony, czy jest ozdrowieńcem, czy ma negatywny wynik testu diagnostycznego.

"Szanujemy oczywiście różne poglądy, ale ja chcę, żeby polscy obywatele również mieli prawo do podróżowania po Europie, a niestety dzisiaj sytuacja jest taka, że niektóre kraje mogą tej możliwości odmówić. Coraz częściej taka dyskusja ma miejsce w krajach członkowskich UE, niezależnie od tego, że oczywiście zależy im na polskich turystach" - podkreślił we wtorek podczas konferencji prasowej premier.

Jak zapowiedział, "będziemy od strony technicznej, od strony informatycznej gotowi do tego na czas". "Właściwie już jesteśmy gotowi, ponieważ nasz system Narodowego Programu Szczepień działa na tle krajów UE naprawdę nieźle, a również ten element będzie można bardzo szybko zastosować" - dodał. Jak zaznaczył, zapowiedziany system umożliwi certyfikację osoby zaszczepionej również w formie elektronicznej.

Unia Europejska nie planuje utworzenia na poziomie europejskim centralnego rejestru z danymi pacjentów. Każdy kraj członkowski będzie gromadził dane w swoim odrębnym systemie.