Na polecenie ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, NFZ przygotował program rehabilitacji po COVID-19, realizowany m.in. w trybie stacjonarnym i w leczeniu uzdrowiskowym.

"Już ponad 130 placówek w Polsce przystąpiło do programu rehabilitacji postcovidowej (w trybie stacjonarnym i leczeniu uzdrowiskowym)" – przekazało w środę na Twitterze ministerstwo.

Reklama

Rehabilitacja potrwa od 2 do 6 tygodni. Pacjenci będą mieli zapewnioną opiekę lekarską, pielęgniarską i wsparcie psychologiczne.

Świadczenia rehabilitacji pocovidowej są realizowane na podstawie skierowania od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, po zakończeniu leczenia związanego z COVID-19.

Na stronach oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia dostępne są wykazy placówek, świadczących taką rehabilitację. Dane w nim zawarte, jak zaznacza NFZ, są stale aktualizowane.

Specjaliści szacują, że przynajmniej jedna trzecia pacjentów ma powikłania po chorobie wywołanej koronawirusem. Najczęściej są to: problemy z oddychaniem, zmniejszona ogólna sprawność organizmu i tolerancja wysiłku fizycznego, bóle mięśniowo-stawowe, zaburzenia lękowe i depresyjne.