Od 15 maja będziemy proponowali zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu przy zachowaniu dystansu 1,5 metra - powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

"15 maja to też jest bardzo ważna data, ponieważ od tego terminu będziemy proponowali rozwiązanie, że na zewnątrz maseczki nie będą musiały być noszone, o ile oczywiście jest zapewniony dystans półtora metra, który jest wymagany" - oświadczył szef resortu zdrowia na konferencji prasowej.

Podkreślił, że "w każdej sytuacji, która oznacza niemożność zachowania tego dystansu, maseczki nadal powinny być noszone, bo są podstawowym zabezpieczeniem".

"Ponieważ dajemy możliwość funkcjonowania bez maseczek na zewnątrz, to otwieramy również gastronomię zewnętrzną; teatry, kina na świeżym powietrzu z obłożeniem 50 proc." - powiedział Niedzielski.

Dodatkowym warunkiem jest także utrzymanie tendencji spadkowej nowych zakażeń koronawirusem. Jak podała Kancelarii Premiera, obowiązek zniesienia maseczek na świeżym powietrzu będzie możliwy jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15.

Ponadto - mówił - imprezy okolicznościowe jak wesela czy komunie będą mogły być organizowane w limicie do 25 osób. "Ale powtarzam, na świeżym powietrzu, tak by zabezpieczyć, czy w miarę bezpiecznie realizować te uroczystości" - powiedział minister zdrowia.