Niedzielskiego zapytano w Polsat News o ewentualny zakup z Chin szczepionki przeciw COVID-19. Minister podkreślił, że z uwagi na bezpieczeństwo Polaków każdy taki produkt wcześniej powinien być przebadany i przetestowany.

Zwrócił uwagę, że dotychczas nie przedstawiono odpowiednich certyfikatów szczepionki Chin.

Proszę pamiętać, że w przypadku szczepionki nie tylko sama skuteczność produktu jest ważna – ważna jest również gwarancja jego produkcji w odpowiednich warunkach, bo to powoduje, że kolejne serie produkcyjne zachowują parametry bezpieczeństwa

– powiedział.

Niedzielski był również pytany o rosyjską szczepionkę Sputnik V. Przypomniał, że Europejska Agencja Leków (EMA) ogłosiła, że jej Komitet ds. Leków rozpoczął przyspieszoną ocenę (rolling review) tego produktu.

"Ale to jest dopiero początek tego procesu, który kończy się wydaniem pozytywnej opinii. Więc dopóki tej opinii nie ma, to oczywiście moglibyśmy to robić w trybie takiego warunkowego dopuszczenia u nas wewnętrznie, ale to też nie zwalnia z obowiązku przedstawienia odpowiedniej dokumentacji i przede wszystkim pewnego czasu na jej weryfikację" – powiedział.