statystyki

Bruksela wymusi szybszą pracę nad przepisami dla pacjentów

autor: Beata Lisowska14.07.2014, 07:00; Aktualizacja: 14.07.2014, 09:13
Zdrowie

Zdrowieźródło: ShutterStock

Komisja Europejska (KE) ponagliła Polskę i 11 innych krajów UE, aby w pełni wdrożyły dyrektywę o transgranicznej opiece zdrowotnej. Jeśli w ciągu dwóch miesięcy nie powiadomią one Brukseli o działaniach, jakie podjęły, by wdrożyć unijną regulację, mogą zostać pozwane przed Trybunał Sprawiedliwości UE.

Z komunikatu KE wynika, że dyrektywa o transgranicznej opiece zdrowotnej została tylko częściowo wdrożona przez Polskę, a także Austrię, Belgię, Bułgarię, Estonię, Finlandię, Francję, Grecję, Niemcy i Wielką Brytanię. Z kolei Irlandia i Luksemburg w ogóle nie przekazały informacji o środkach podjętych w celu wdrożenia dyrektywy.

– To dobrze, że KE upomniała się o polskich pacjentów, którzy są pozbawieni możliwości korzystania z dyrektywy transgranicznej – podkreśla Ewa Borek, prezes fundacji My Pacjenci.

Kraje europejskie powinny wprowadzić do swojego prawa unormowania wynikające z dyrektywy transgranicznej do 25 października 2013 r. I choć ten termin dawno minął, to w Sejmie ciągle trwają prace nad nowymi przepisami. Rząd opóźniał wejście ich w życie, aby chronić finanse NFZ.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Przede wszystkim...(2014-07-14 11:17) Zgłoś naruszenie 00

    Przede wszystkim Dyrektywa Transgraniczna powinna stac sie podstawa do przeprowadzenia reformy w systemie zdrowotnym wewnatrz kraju i polegac na wprowadzeniu zasady rozliczania sie NFZ z pacjentem.

    Powinnismy skorzystac w polityce refundacji lekow z rozwiazan szwedzkich, w pozostalych segmentach z rozwiazan belgijskich.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane