Specjaliści przestrzegają rodziców przed rezygnacją ze szczepienia dzieci. Parę dni temu prof. Maria Czajkowska-Majewska, neurobiolog, mówiła w wywiadzie dla telewizji Republika, że podawanie dzieciom takiej ilości szczepionek to zbrodnia. Specjaliści z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH w piśmie do stacji nazywają tę wypowiedź skandaliczną i szkodliwą.

Profesor Mirosław Wysocki - dyrektor Instytutu podkreśla, że dzięki szczepieniom udało się pokonać wiele groźnych chorób takich jak błonica, polio, gruźlica, krztusiec. Tysiące dzieci chorowało i wiele z nich umierało - mówi. Dodaje, że dzięki szczepionce udało się zahamować zachorowania na zapalenie wątroby typu B, podczas gdy na WZW typu C nie ma szczepionki i liczba chorych rośnie. Zaznacza, że obecnie czekamy na niektóre szczepionki, między innymi przeciwko HIV czy wirus Ebola.

Pan Krzysztof działa w Ogólnopolskim Stowarzyszeniu Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP. Mówi, że jego syn ucierpiał w wyniku podanej szczepionki. Pozostali rodzice działający w stowarzyszeniu również mają podobne doświadczenia. Według niego, celem stowarzyszenia jest uświadamianie rodzicom, by czytali ulotki dołączone do szczepionek, mieli wiedzę o możliwości wystąpienia powikłań.