Komitet ekspertów EMA zebrał się w poniedziałek, aby omówić dane dotyczące szczepionki firmy Moderna. Agencja wydaje opinię dotyczącą szczepionki, a ostateczna decyzja w sprawie autoryzacji, czyli dopuszczeniu do obrotu, należy do Komisji Europejskiej.

Wieczorem Agencja poinformował, że żadna decyzja nie zapadła. Kolejne spotkanie grupy ekspertów EMA zaplanowane jest na środę 6 stycznia.

EMA również przekazała PAP, że organizuje "publiczne spotkanie w piątek, 8 stycznia, w celu poinformowania obywateli Europy o ocenie, zatwierdzeniu i wprowadzeniu nowych szczepionek przeciw Covid-19".

Jak dotąd szczepionka Pfizer/BioNTech jest jedyną dopuszczoną do obrotu w UE. Nosi nazwę Comirnaty. Wykazała skuteczność na poziomie 95 proc. w badaniach klinicznych. Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek, że prowadzi rozmowy z firmami Pfizer i BioNTech na temat możliwości zamówienia większej liczby dawek ich szczepionki przeciw Covid-19. Jak dotąd w imieniu UE zamówiła 300 mln dawek.

W listopadzie Komisja Europejska zatwierdziła kontrakt z amerykańską firmą Moderna na dostawę 160 mln dawek szczepionki przeciw Covid-19.

KE nie kupuje szczepionek, jednak w imieniu Unii Europejskiej wraz z państwami członkowskimi prowadzi rozmowy z firmami farmaceutycznymi w sprawie zamówień. Za zakupy odpowiadają same państwa członkowskie.

Komisja negocjuje kontrakty z firmami farmaceutycznymi w imieniu UE po to, aby szczepionki były dostarczane do wszystkich państw członkowskich UE, uniemożliwiając tym samym silniejszym krajom negocjowanie zamówień samodzielnie na lepszych warunkach i wypychanie z rynku słabszych.