Środek na bazie śliny jaszczurki zwanej potworem Gila, może okazać się nową bronią w walce z otyłością. Naukowcy odkryli, że związek występujący w ślinie tych jaszczurek może być wykorzystywane jako środek zmniejszający łaknienie.

Zastosowanie śliny tego gada w medycynie nie jest niczym nowym, występuje on bowiem w leku dla cukrzyków. Podczas eksperymentu na szczurach naukowcy z University of Gothenburg odkryli jeszcze jedno potencjalne jego zastosowanie - walkę z wilczym apetytem.

Jak podkreśla autorka badań, Karolina Skibicka, to odkrycie jest dość zaskakujące. Zaznacza również, że może się ono okazać pomocnym środkiem do walki z nałogiem jedzenia.

"To odkrycie ma ogromne znaczenie. Większość diet kończy się niepowodzeniem z powodu naszej obsesji na punkcie jedzenia, szczególnie słodyczy" - zauważa współautorka badań, Suzanne Dickson. "Dzięki zastosowaniu substancji zawartej w ślinie tych gadów, osobom otyłym mogłoby udać się okiełznać apetyt i skutecznie stracić na wadze" - dodaje.

Potwór Gila zwany również Helodermą arizońską, to gatunek jaszczurki z rodziny heloderm. Jest jedną z dwóch jadowitych jaszczurek na świecie. Drugą jest heloderma meksykańska. W ślinie Helodermy arizońskiej wykryto eksenatyd, substancję, która następnie stała się prekursorem leków inkretynowych i znalazła zastosowanie w lecznictwie jako lek stosowany w terapii cukrzycy.