Lekarz rodzinny będzie mógł przepisać osobie przewlekle chorej leki wcześniej zlecone przez specjalistę bez konieczności przeprowadzenia badania. Receptę przepisze zaocznie. Poradę recepturową Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić od przyszłego roku. Nowe przepisy umożliwią też odbieranie recepty dla pacjenta obłożnie chorego przez jego bliskich.
Takie propozycje znalazły się w projekcie nowelizacji ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.), przekazanym do konsultacji społecznych. To jedno z rozwiązań z pakietu antykolejkowego ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. Ma zacząć obowiązywać 1 stycznia 2015 r.
– To bardzo korzystna zmiana dla pacjentów. Zdarzały się sytuacje, gdy osoba w bardzo złym stanie zdrowia musiała iść do przychodni, tylko po to, aby odebrać receptę, bo nie miała prawa upoważnić nikogo do jej odbioru – podkreśla Stanisław Maćkowiak, prezes Federacji Pacjentów Polskich.