Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann uważa, że pakiet ustaw wprowadzających zmiany w opiece zdrowia może zostać przegłosowany dopiero w lipcu. Chodzi o skrócenie kolejek do lekarzy, szybsze i sprawniejsze leczenie onkologiczne oraz zmiany w organizacji Narodowego Funduszu Zdrowia.

Gość Radiowej Trójki dodał, że w najbliższych tygodniach ruszy konkurs na nowego prezesa NFZ. Fundusz ma, zgodnie z założeniami resortu, funkcjonować na nowych zasadach. Nie będzie już samodzielnie wyceniał świadczeń zdrowotnych."Nie chcemy, żeby płatnik sam sobie wyceniał usługi."- mówił Neumann. Tym ma zająć się Agencja Oceny Technologii Medycznych. Kolejne założenie to wprowadzenie map zapotrzebowania zdrowotnego. Narzędzie to pozwoli prowadzić regionalną politykę zdrowotną.

Wiceminister dodał, że resort zdrowia chce też wprowadzić znacznie dłuższe kontrakty dla szpitali i przychodni specjalistycznych, odpowiednio na 10 i 5 lat. Jak wyjaśnił, ma to dać systemowi stabilność na dłuższy okres. Według Sławomira Neumanna, proponowane zmiany zwiększą wpływ ministra zdrowia na politykę zdrowotną.
Bartosz Arłukowicz przedstawił założenia i cele pakietu zmian podczas wczorajszej debaty zdrowotnej.