statystyki

Co zrobić, żeby skorzystać z opieki medycznej za granicą i nie zapłacić

autor: Beata Lisowska24.10.2013, 07:30; Aktualizacja: 24.10.2013, 08:26
Natalia Łojko

Natalia Łojko radca prawny w Backer & McKenzieźródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

NFZ bez ustawy transgranicznej może odmówić zwrotu wydatków na zagraniczne leczenie. Pacjenci mają prawo dochodzić odzyskania poniesionych kosztów w sądach. Chorzy nie otrzymają zwrotu wszystkich środków wydanych na pokrycie terapii w innych krajach.

Jutro na terenie całej Unii Europejskiej zacznie obowiązywać dyrektywa transgraniczna. Zakłada ona, że pacjenci będą mogli swobodnie leczyć się na terenie UE. Mogą podjąć terapię w dowolnie wybranej placówce medycznej, a po powrocie do kraju otrzymają zwrot poniesionych kosztów, ale według stawek, które obowiązują w ich państwie. Już wiadomo, że Polska nie zdąży do tej daty przyjąć przepisów implementujących dyrektywę. Nie została wydana ustawa przenosząca na grunt polskiego prawa unijną regulację. Wejdzie ona w życie dopiero w przyszłym roku. To nie oznacza, że do tego czasu polscy pacjenci za granicą mogą leczyć się tylko na własny koszt. Sprawą otwartą pozostaje to, na jakich zasadach ma się to odbywać. Tak uważa część pracowników.


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane