Dzięki posiadaniu ubezpieczenia zdrowotnego chory zyskuje wiele przywilejów. Korzystając z nich, może zaoszczędzić na wizytach u specjalistów czy kupnie niezbędnych medykamentów.

Czy NFZ sfinansuje leczenie zębów dziecku

Mój syn w poprzedniej szkole korzystał z usług szkolnego dentysty. W nowej placówce nie ma gabinetu stomatologicznego. Czy jego leczenie muszę kontynuować w prywatnym gabinecie dentysty?

Czy NFZ sfinansuje bezpłatne badania profilaktyczne

Lekarz zalecił mi pilne wykonanie badań mammograficznych. Twierdzi, że jestem w grupie ryzyka, ponieważ moja siostra chorowała na raka piersi. Niedawno skończyłam 50 lat. Czy przysługuje mi prawo do bezpłatnych badań z NFZ?

Czy fundusz dopłaci do wyrobu medycznego

Niedawno przeszedłem kontuzję kolana. Lekarz zalecił mi noszenie stabilizatora. Czy muszę sam w całości pokryć jego koszt, czy też jako osobie ubezpieczonej przysługuje mi jakieś dofinansowanie z NFZ?

Czy lekarz rodzinny może odmówić badania krwi

Mój lekarz rodzinny nie chciał mi wydać skierowania na badanie krwi. Odesłał mnie do prywatnego laboratorium, gdzie musiałem za analizę zapłacić z własnej kieszeni. Czy miał prawo tak postąpić?

Czy pacjent uzyska dopłatę do transportu

Niedawno przeszedłem zabieg ortopedyczny. Poruszam się samodzielnie, ale o kulach. Potrzebuję przewozu środkiem transportu dostosowanym do potrzeb osoby niepełnosprawnej oraz pomocy przy wejściu po schodach. Czy NFZ dopłaci do transportu powrotnego do domu?

Czy aptekarz wyda choremu tańszy lek

Po ostatnich zmianach na liście refundacyjnej o kilkadziesiąt złotych podrożał jeden z leków, którym leczę się od kilku lat. Czy jest jakiś sposób na to, aby kontynuować leczenie bez zwiększenia kosztów?

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak można obniżyć koszty leczenia

W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania