Lekarze uważają, że praca to sposób na długowieczność i zalecają jak najdłuższą aktywność zawodową - informuje "Rzeczpospolita".

Jeśli chcemy dłużej żyć, to podniesienie wieku emerytalnego leży w naszym interesie - przekonuje prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Prewencyjnej i Przeciwstarzeniowej prof. Stefan Zgliczyński.

Jak podkreśla, praca bardzo pozytywnie wpływa na zdrowie - mobilizuje organizm do rutyny codziennych zajęć, bardziej dbamy o zdrowie, częściej robimy też badania kontrolne.

Profesorowi wtóruje senator Mieczysław Augustyn, szef parlamentarnego zespołu ds. osób starszych. "Starość to nie wyrok. Jeśli chcemy być długo w formie, musimy prowadzić aktywny tryb życia" - mówi.

Senator doradza, by jeśli nie starcza już sił na choćby dorywczą pracę, zapisać się na Uniwersytet Trzeciego Wieku, gdzie można zapoznać się np. z nowoczesnymi technologiami. "W ten sposób, mimo podeszłego wieku, nadal będziemy mieli o czym porozmawiać z nastoletnim wnukiem" - przekonuje.

Jak wylicza "Rz", ważnymi czynnikami wydłużającymi życie jest też wysiłek fizyczny czy przestrzeganie odpowiedniej diety.