Prawo do bezpłatnego leczenia potwierdzi numer PESEL

autor: Beata Lisowska12.07.2012, 07:40; Aktualizacja: 12.07.2012, 08:46

Jedynie na podstawie numeru PESEL będą mogli online zweryfikować, czy pacjentowi przysługuje bezpłatne świadczenie zdrowotne. Rząd zapowiedział to rozwiązanie po proteście pieczątkowym lekarzy z początku roku.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (14)

  • óść(2012-07-12 17:04) Zgłoś naruszenie 00

    Zgadzam się. Ale nie są to prawidłowości systemu, tylko jego wypaczenia, które sa zbyt słabo nadzorowane.
    Szpitalne Oddziały Ratunkowe są deficytowe, a muszą przyjąć wszystkich nie bacząc na zasoby. Robią się nieprawdopodobne kolejki, nad którymi mało kto panuje a w tych kolejkach w tłumie lekko chorych umierający.
    Pogotowie też jedzie do każdego błahego wezwania, a gdzieś czeka umierający. Pomoc doraźna powinna podlegac specjalnym rygorom, gdyż grozi to bezpieczeństwu zdrowotnemu ludzi. Ale to wina rzadzących, że sa tacy pobłazliwi. Regułą powinna być wysoka opłata (cena rynkowa), z której zwalniano by tych, którzy korzystali z opieki doraźnej w sposób uzasadniony, a ich dochody są niskie.
    Co do odmowy przyjęcia pacjenta w ciężkim stanie z powodu braku skierowania... No cóż. Za to grozi odpowiedzialność KARNA. Narażenie kogoś na kalectwo, nieodwracalną utratę zdrowia lub zycia to przestępstwo. I dotyczy ono nie tylko zwykłych smiertelników, ale również personelu ochrony zdrowia. Za przestępczość resort zdrowia nie może odpowiadać, tylko resort sprawiedliwości.

    Odpowiedz
  • mt(2012-07-12 18:02) Zgłoś naruszenie 00

    I można było?

    Odpowiedz
  • jerzy7731(2012-07-13 06:54) Zgłoś naruszenie 00

    W całym cywilizowanym świecie jest tak:
    - lekarz leczy - wystawia fakturę VAT za swoją usługę + receptę na leki,
    - aptekarz dostarcza leki - wystawia fakturę VAT za swoją usługę,
    - ubezpieczyciel rozlicza konto ubezpieczonego za wpływy ryczałtowe z tytułu ubezpieczenia ( powszechnego liniowego ) i refunduje faktury lekarzy i farmaceutów.

    Bzi mi się tutaj, ażeby w kraju było tak jak np w Grecji:
    - aby lekarz leczył!?
    - aby farmaceuta dostarczał leki!?
    - ubezpieczyciel rozliczał finanse.

    Do tego zresztą nakłania NAS ( RZĄd ) DYREKTYWA UNIJNA - PACJENCI BEZ GRANIC!?

    wIADOMO DZISIAJ, ŻE TAKIE WYMAGANIE POSTAWIŁA ue I W PRZYPADKU BRAKU REALIZACJI WW WYMAGANIA POLSKA BĘDZIE MUSIAŁA ZAPŁACIĆ słoną karę!?

    A teraz się pytam, co konkretnie robi się we ww materii i jaki jest projekt i kto zapłaci ewentualne kary za nie wywiazanie się !? ( morze pan tusek ze swoich prywatnych dochodów + inni madrzy!? )

    Jest problem i kto jego rozwiąrze za ile i dzięki tyemu ile zaoszczedzimy z powodu uniknięcia kar UE!?

    Odpowiedz
  • Marysia z Knurowa(2012-07-12 15:20) Zgłoś naruszenie 00

    Takie sprawy jak dokumenty ,dowody , pesele a tu na śląsku karty czipowe to powinna sprawdzać rejestratorka bo po to jest.Jak pacjent wchodzi do gabinetu to lekarza powinno to nic nie obchodzić.

    Odpowiedz
  • a(2012-07-12 15:36) Zgłoś naruszenie 00

    Do poz. 5 wszystko się prawie zgadza. Po za jednym, wielu umiera bez dostępu do opieki medycznej na całym świecie. W USA to norma - bo się nie ubezpieczył. Natomiast w Polsce, bo ten i ów szpital nie przyjmuje, bo brak skierowania od rodzinnego, brak czasy do przyjęcia chorego i kolejka jest bardzo długa. Wielu umiera teraz pod płotem, lub w swych legowiskach. Lub w autach swoich rodzin, karetek. Sprawy nie są nagłaśniane.

    Odpowiedz
  • real(2012-07-12 08:57) Zgłoś naruszenie 00

    Najważniejsze, by jak najszybciej to wprowadzić w życie, bo różnych prac analitycznych i projektów pilotażowych to u nas było już mnóstwo.

    Odpowiedz
  • karol(2012-07-12 09:05) Zgłoś naruszenie 00

    Wow! Wkraczamy w XXI wiek! Szok normalnie!

    Odpowiedz
  • Piotr(2012-07-12 09:20) Zgłoś naruszenie 00

    Tylko że potrzeba tego systemu wynika z wprowadzonych wcześniej wymagań, by lekarze leczyli tylko ubezpieczonych. Prościej i taniej byłoby ścigać te 2% (lub jak niektórzy podają 0,5%), którzy skorzystali, mimo iż nie byli ubezpieczeni, niż sprawiać kłopot pozostałym.
    A ten nikły % nieubezpieczonych pewnie i tak pojawia się sporadycznie u lekarza.

    Odpowiedz
  • wjw(2012-07-12 09:24) Zgłoś naruszenie 00

    No proch wymyślili. Co za geniusze.
    Od dawna pewnym grupom zawodowym zależy aby tego co wypływa z NFZ nie dało się kontrolować. I jak na razie tak jest.

    Odpowiedz
  • óść(2012-07-12 10:01) Zgłoś naruszenie 00

    Ubezpieczenie wygląda tak : mam coś cennego o znanej wartości, idę do firmy ubezpieczeniowej, oni określają ryzyko wypłaty odszkodowania i naliczją wysokość składki. Duży koszt i ryzyko - duża składka, mały koszt i małe ryzyko - mała składka (a może lepiej nie ubezpieczać się, bo jeszcze płacimy koszty administracyjne).
    Podatek wygląda tak : płacimy zaleznie od wysokości dochodów, bez względu na ryzyko ani wartość przedmiotu ubezpieczenia, płacimy obowiązkowo. Świadczenie dostajemy wedłu widzimisię organów Państwa.
    Pytanie : czy ubezpieczenia zdrowotne w NFZ jest ubezpieczeniem, czy podatkiem?
    Jeżeli Ubezpieczeniem, to mi się należy dużo niższa składka.
    Jeżeli podatkiem, to faktycznie powinien wystarczyć dowód osobistych, a "nieubezpieczonych" niech ściga Urząd Skarbowy, jak wszystkich w szarej strefie. I niech nie robią bizantyjskich systemów komputerowych, bo i tak na końcu kazdy dostanie za darmo opieką medyczną, choćby był bezrobotny, bezdomny, więźniem, zielonym ptakiem, uchodźcą. Nikomu i tak nie pozwala się umrzeć pod płotem.

    Odpowiedz
  • Trzeźwy(2012-07-12 11:58) Zgłoś naruszenie 00

    Jakiego BEZPŁATNEGO???!!! Co miesiąc kradną mi taką kwotę, że gdybym ja miał, to nie oglądałbym się na żaden NFZ. Czy ta "dziennikarka" jest trzeźwa???

    Odpowiedz
  • polak(2012-07-13 11:52) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego piszecie- bezplatnego leczenia.A kto nam potraca skladki na leczenie,ZUS ,zdrowotne itd. Panstwo na tym zarabia krocie.A co my z tego mamy?

    Odpowiedz
  • Matt(2012-07-12 12:31) Zgłoś naruszenie 00

    Teraz to niech mnie cmokną. Ostatni rok biegałem z karteczkami, zaświadczeniami itp. jak debil.

    Odpowiedz
  • pacjent(2012-07-13 19:36) Zgłoś naruszenie 00

    Czegoś tu nie rozumiem- zakład pracy ma obowiązek zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego nowego pracownika w ciągu 7 dni i tyleż samo na wyrejestrowanie.I co dalej z tym się działo? Nic? A wszystkie Zus są skomputeryzowane i NFZ też. Trzeba zatrudnić nowe rzesze w NFZ /oczywiście za nasze składki/ ? Gdzie my żyjemy? To dlatego nie starcza tych składek na leczenie nas.

    Odpowiedz