Od stycznia obowiązują nowe zasady korzystania ze zniżek w aptekach. Za niektóre, dotychczas bezpłatne środki trzeba płacić pełną kwotę. Innych lekarz nie może przepisać w niezarejestrowanych przypadkach.

Czy inwalida wojenny może być zmuszony do zapłaty

Pacjentowi przysługuje prawo do bezpłatnych leków. Choruje na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. W aptece farmaceuta kazał mu dopłacić do medykamentu, twierdząc, że jest refundowany tylko w leczeniu astmy. Czy miał do tego prawo?

Czy przez niewskazanie zniżki pacjent zapłaci więcej

Osoba choruje na astmę i musi przyjmować stale lek wydawany ze zniżką 50-proc. Na liście refundacyjnej jest on także z innym poziomem odpłatności. Na ostatniej recepcie lekarz zapomniał określić ten parametr. Czy w tej sytuacji pacjent może być narażony na większe wydatki?

Czy lekarzowi grozi kara za niewłaściwe przepisanie preparatu

Lekarz odmówił przepisania ze zniżką antybiotyku 12-letniemu chłopcu. Argumentował to tym, że za wypisanie recepty na lek niezgodnie z zarejestrowanymi wskazaniami grozi mu kara. Czy postąpił prawidłowo?

Czy odpłatność za lek refundowany jest stała

Ubezpieczona choruje na zakrzepicę. W styczniu za stosowany lek płaciła w aptece 3,20 zł, a w marcu już ponad 13 zł. Czy ta dopłata pozostanie już na tym samym poziomie?

Czy trzeba wskazać tańszy zamiennik produktu

Pacjentka po wykupieniu preparatu w aptece dowiedziała się, że istnieje jego tańszy odpowiednik. Czy aptekarz miał obowiązek ją o tym poinformować?

Czy aptekarz wyda lek, jeśli na recepcie nie ma dawki

Lekarz zapomniał wpisać na recepcie liczbę przepisanych tabletek. Czy farmaceuta może dopisać tę informację, realizując receptę, bez konieczności odsyłania chorego do gabinetu lekarskiego?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak bez problemów zrealizować receptę na leki refundowane
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE pytania.