IMS Health - firma specjalizująca się w dostarczaniu informacji i rozwiązań zarządczych dla przemysłu farmaceutycznego - podkreśla, że w wyniku modyfikacji cen i limitów nastąpi zmiana poziomu odpłatności pacjentów w 235 z 313 grup limitowych; będzie ona dotyczyła 1147 leków. W przypadku 600 medykamentów poziom odpłatności pacjentów spadnie, a za 547 leków chorzy zapłacą więcej.
Z analizy wynika, że na liście nie ma żadnego nowego, innowacyjnego wskazania terapeutycznego. Większość dopisanych pozycji to głównie leki generyczne, czyli specyfiki będące zamiennikiem leku oryginalnego i zawierające te same substancje czynne. Jest tylko jedna nowa molekuła - rosuvastatyna, stosowana w celu obniżenia poziomu cholesterolu. Eksperci oceniają, że zmiany najbardziej ucieszą pacjentów stosujących paski do badania stężenia cukru we krwi, chorych na fenyloketynurię oraz kupujących produkty mlekozastępcze.
Na nowej liście refundacyjnej znalazło się 2847 pozycji leków, co oznacza, że jest na niej o 186 pozycji więcej niż na poprzedniej obowiązującej od stycznia. Usunięto 15 pozycji. IMS Health informuje, że nowa lista wprowadza dwie, zupełnie nowe grupy limitowe, co jest związane z dodaniem leku stosowanego w onkologii oraz preparatów mlekozastępczych. Pozostałe zmiany grup limitowych związane są z korektą dotychczas obowiązujących.
MZ dokonało 139 obniżek cen leków już refundowanych
Ministerstwo Zdrowia informuje, że na nowej liście refundacyjnej opublikowanej w sobotę znalazło się 216 nowych pozycji. Co do 808 leków minister zdrowia wydał decyzje o możliwości rozszerzenia refundacji poza wskazania ujęte w charakterystyce produktu leczniczego. Otrzymały one pozytywną rekomendację Agencji Oceny Technologii Medycznych. MZ dokonało 139 obniżek cen leków już refundowanych. Z listy usunięto niektóre medykamenty. Nowa lista ma obowiązywać od 1 marca.
Jak wynika z wykazów, wśród leków, których nie było na ostatniej liście refundacyjnej, znalazły się preparaty stosowane w terapii m.in.: nowotworów; po przeszczepach; schizofrenii; raka piersi w II rzucie hormonoterapii; jaskry; miażdżycy; choroby Alzheimera; choroby Parkinsona; alergii pokarmowych; astmy; cukrzycy oraz padaczki.
Obniżki cen dotyczą m.in. leków przeciwpadaczkowych; przeciwnowotworowych; przeciwpsychotycznych; przeciwbólowych; przeciwgrzybiczych; przeciwjaskrowych; przeciwdepresyjnych; przeciwcukrzycowych; stosowanych w leczeniu choroby Alzheimera; w terapii obturacyjnych chorób dróg oddechowych; chorób kości; leków stosowanych w leczeniu łagodnego przerostu gruczołu krokowego.
Rozszerzenie refundacji poza wskazania ujęte w charakterystyce produktu leczniczego dot. m.in. medykamentów stosowanych w nadciśnieniu tętniczym i przewlekłej chorobie nerek (dzieci do 18. roku życia); profilaktyki zakażeń wirusowych u chorych z rozpoznaniem przewlekłej białaczki (dzieci do 18. roku życia); zaburzeniach rytmu serca (dzieci do 18. roku życia); zaburzeniach krążenia w tętnicach macicznych u kobiet w ciąży, opóźnieniu wzrostu wewnątrzmacicznego płodu; leczeniu poronień; padaczki, a także leków przeciwbólowych stosowanych u chorych na nowotwory.