Pompy insulinowe dla kobiet ciężarnych chorych na cukrzycę mogą zostać przekazane szpitalom przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w formie darowizny - poinformowało Ministerstwo Zdrowia w poniedziałkowym komunikacie.

Resort zdrowia podkreślił, że Fundacja WOŚP nie jest przedsiębiorcą produkującym lub prowadzącym obrót produktami refundowanymi, a w myśl ustawy refundacyjnej tylko takie podmioty nie mogą dokonywać darowizn. "Zgodnie z ustawą takie podmioty nie mogą stosować jakichkolwiek form zachęty w tym darowizn, odnoszących się do produktów refundowanych" - napisał resort w komunikacie.

MZ poinformowało, że pompy insulinowe obecnie nie są refundowane na podstawie decyzji refundacyjnych, a są świadczeniami gwarantowanymi ze środków publicznych w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Według "Rzeczpospolitej" pompy insulinowe od WOŚP nie mogą trafić do szpitali

Według poniedziałkowej "Rzeczpospolitej" pompy insulinowe od WOŚP nie mogą trafić do szpitali, ponieważ ustawa refundacyjna zakazuje szpitalom przyjmować darowizny.

Według gazety, niepewność wywołuje art. 49 ust. 3 ustawy refundacyjnej, który zabrania przekazywania jakichkolwiek zachęt, w tym darowizn i użyczeń, które odnoszą się do leków refundowanych. Kara za nieprzestrzeganie przepisu wynosi 100-krotność wartości przekazanej zachęty, gdy zawinił podmiot, który nie zajmuje się handlem lekami, czyli np. WOŚP. Natomiast pompy insulinowe służą do podawania leków objętych refundacją.

8 stycznia podczas XX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrano ponad 40,2 mln zł - informowała fundacja dzień po finale. Sztaby mają czas na rozliczenie się do końca lutego. W tym roku WOŚP zbierała pieniądze na urządzenia do ratowania życia wcześniaków i pompy insulinowe dla kobiet ciężarnych chorych na cukrzycę.