Jak podkreśla gazeta, nie będzie przetasowań na rynku pasków dla diabetyków. Gdyby obie spółki - kontrolujące łącznie 56 proc. rynku - wypadły z listy na stałe, musiałyby się pogodzić z utratą części klientów. "Na szczęście od marca wracamy na listę" - mówi Rafał Walas z Roche Diagnostics.
MZ po ogłoszeniu w grudniu nowej listy wyjaśniało, że wypadły z niej paski nie tylko droższe, ale również niespełniające technologicznych wymagań resortu. Dziennik pyta o powód zmiany zdania. Biuro prasowe MZ informuje, że do wejścia w życie zmienionej listy (1 marca) nie będzie komentowało tej decyzji.
Gazeta stwierdza, że powrót na listę jest nie w smak konkurentom obu firm - Biotonowi, Genexo czy Bayerowi - którzy mieli zakusy na ich klientów.
MZ poszło do rozum do głowy, bo decyzja o usunięciu pasków, których używa codziennie kilkaset tysięcy cukrzyków była nieprzemyślana - ocenia Zdzisław Sabiłło z firmy doradczej Pharma Business Administration.
Sabiłło zwraca jednak uwagę na kolejny problem. "W związku z tym, że ustawa refundacyjna wprowadziła sztywne ceny i marże na lekach refundowanych, producenci i hurtownicy nie mogą już udzielać rabatów i darowizn, np. domom opieki, jak to robiły do tej pory. Dla części z nich brak rabatów oznaczać może spore kłopoty finansowe" - podkreśla.