Dyrektorzy placówek medycznych mają czas do końca grudnia na przekazanie Państwowej Inspekcji Pracy i samorządom zawodowym kolejnego raportu o stanie zatrudniania lekarzy i pielęgniarek na podstawie kontraktów.
Mają obowiązek składać takie informacje raz na kwartał. Nałożyła go na nich ustawa z 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej (Dz.U. nr 112, poz. 654). Raporty mają ułatwić inspekcji pracy oraz izbom lekarskim i pielęgniarskim monitorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy. W coraz większej liczbie placówek medycznych lekarze i pielęgniarki są bowiem zatrudniani na podstawie umów cywilnoprawnych lub wykonują zawód jako praktykę zawodową.
Mimo że obowiązek informowania o zatrudnieniu na kontraktach istnieje od lipca, dyrektorzy szpitali nadal mają wątpliwości, w jaki sposób mają się z niego wywiązać. Zapis ustawowy jest bowiem bardzo ogólny. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, że ze względów dowodowych informacja o liczbie lekarzy i pielęgniarek zatrudnionych na kontraktach lub wykonujących zawód w formie praktyki lekarskiej lub pielęgniarskiej powinna być przekazana w formie pisemnej do właściwego terytorialnie okręgowego inspektoratu. Brzmienie przepisu wskazuje, że szpital powinien to zrobić w dowolnie wybranym momencie danego kwartału. Ponieważ ustawa weszła w życie 1 lipca, kolejny kwartał, licząc od tej daty zakończy się 31 grudnia. W tym terminie informacje należy przekazać także samorządom zawodowym: właściwej terytorialnie okręgowej izbie lekarskiej oraz pielęgniarek i położnych.

Dzięki raportom PIP dowie się, ilu lekarzy pracuje na kontraktach

Ponieważ ustawa nie różnicuje sytuacji placówek publicznych i niepublicznych, obowiązek raportowania o zatrudnieniu na kontraktach dotyczy także szpitali prywatnych.
Dzięki raportom PIP zyska wiedzę o skali zatrudnienia na kontraktach w szpitalach. Ich dyrektorzy tłumaczą, że tylko dzięki umowom cywilnoprawnym mogą poradzić sobie z zaostrzonymi przez Unię Europejską normami czasu pracy. Od 2008 roku lekarze etatowi nie mogą pracować dłużej niż 48 godzin tygodniowo (włącznie z dyżurami). Ten czas może być wydłużony do 78 godzin, jeśli lekarz wyrazi na to zgodę. Sposobem na ominiecie tych norm jest zawarcie z lekarzem umowy cywilnoprawnej. Taki stan rzeczy jest kwestionowany przez PIP. Jej inspektorzy zarzucają dyrektorom szpitali, że kontrakty cywilne, wypełniając wszystkie warunki umowy o pracę, służą im do obejścia przepisów kodeksu pracy.
Podstawa prawna
Art. 17 ust. 4 ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz.U. nr 112, poz. 654).