Kilka dni temu otrzymałem decyzję, że 23,7 mln zł z funduszu przeciwdziałania Covid-19 zostanie przeznaczone na przyspieszenie dokończenia budowy i prac wykończeniowych w Szpitalu Południowym, a także na zakup wyposażenia, którego Agencja Rezerw Materiałowych, by nie dostarczyła - poinformował w poniedziałek wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Podczas poniedziałkowej konferencji wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł zaznaczył, że liczba zakażeń koronawirusem systematycznie w ostatnich tygodniach maleje, także na terenie Mazowsza, ale trzeba się kierować liczbą osób wymagających leczenia szpitalnego, a w szczególności liczbą osób, które wymagają intensywnej terapii z użyciem respiratorów. "Niestety tutaj jakiś takich nadzwyczaj dobrych wiadomości nie ma" - powiedział Radziwiłł.

Wskazał też, że od szczytu zachorowań na koronawirusa, czyli okresu od połowy listopada zajętych miejsc w szpitalach na Mazowszu jest znacznie mniej oraz, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba zajętych miejsc covidowych utrzymuje się w granicach prawie trzech tysięcy, ale niestety czasem wzrasta. "Tak było np. w ostatniej dobie, kiedy na Mazowszu przybyło, aż 150 zajętych łóżek covidowych, co nakazuje nam bardzo daleko idącą ostrożność" - mówił wojewoda mazowiecki.

Podkreślił, że w szpitalach tymczasowych, które zostały już na Mazowszu uruchomione przebywa około 100 pacjentów, w tym kilku podłączonych do respiratorów. "Zatem widać wyraźnie, że te szpitale po prostu są potrzebne" - stwierdził Radziwiłł.

Wojewoda mazowiecki poinformował również, że w październiku zwrócił się prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego z prośbą o wspólne poszukanie takiego miejsca w Warszawie, gdzie szpital tymczasowy mógłby powstać oraz, że myślał wcześniej o tzw. szpitalu południowym.

Dodał, że wówczas prezydent stolicy nie wskazał tego miejsca, ale w wyniku późniejszych dopytywań, a następnie odbytej 2 listopada wizytacji tego miejsca okazało się, że jednak byłoby to bardzo dobre miejsce dla szpitala tymczasowego. "Gdyby można było liczyć na przyspieszenie prac, a także pomoc w wyposażeniu szpitala w sprzęt niezbędny do jego szybkiego uruchomienia, to po takich przymiarkach, które były efektem wizytacji nie tylko urzędników mazowieckiego urzędu wojewódzkiego, ale także inspektorów nadzoru budowlanego, strażaków i innych osób zaangażowanych w to, także z udziałem przedstawicieli stołecznego zarządu rozbudowy miasta oraz generalnego wykonawcy ustaliliśmy, że takie przyspieszenie prac byłoby możliwe i zakończenie tych prac byłoby możliwe do połowy stycznia" - wyjaśnił wojewoda.

Zaznaczył, że po deklaracji służb, które odbierają taką budowę ustalono, że można skrócić okres odbiorów do minimum i 21 stycznia tzw. szpital południowy mógłby być ewentualnie gotowy na przyjęcie pacjentów.

Radziwiłł przekazał także, że minister zdrowia wydał polecenie, aby w tym przedsięwzięciu wziął udział warszawski szpital na Solcu oraz, że wojewoda wydał też takie polecenie prezydentowi stolicy, aby we współpracy z Centrum Medycznym Solec przygotował tzw. szpital południowy na przyjęcie pacjentów. Dodał, że zaczęto zamawiać odpowiedni sprzęt do lecznicy we współpracy z władzami szpitala na Solcu i ustalono listę niezbędnych elementów wyposażenia. "Duża część tego będzie pochodzić z Agencji Rezerw Materiałowych i jako wojewoda mazowiecki zwróciłem się z prośbą do ministra zdrowia o zarezerwowanie odpowiednich środków" - wyjaśnił Radziwiłł.

Jak wyliczył, do placówki zostanie dostarczone 80 respiratorów, 300 kardiomonitorów, 25 aparatów do wysokoprzepływowej tlenoterapii donosowej, 300 łóżek szpitalnych, 300 dozowników do tlenu, 80 stanowisk do pomp infuzyjnych, 1 aparat ultrasonograficzny, 9 aparatów EKG. "Oprócz tego personel zostanie zaopatrzony w niezbędne fartuchy, koce, poszewki, pościel, środki ochrony osobistej" - dodał.

Wojewoda poinformował także, że kilka dni temu otrzymał decyzję, że 23,7 mln zł z funduszu przeciwdziałania Covid-19 zostanie przeznaczone na przyspieszenie dokończenia budowy i prac wykończeniowych w Szpitalu Południowym, a także na zakup wyposażenia, którego Agencja Rezerw Materiałowych by nie dostarczyła.

Przekazał też, że ustalono wszystkie szczegóły i poprosił miasto o przygotowanie ostatecznej wersji dokumentów uzgodnionych do podpisu". Chciałbym jeszcze dzisiaj złożyć podpis (...) Mam nadzieję, ze jutro, czy pojutrze złoży swój podpis na tym dokumencie przedstawiciel miasta stołecznego Warszawy" - powiedział Radziwiłł.

Wojewoda przypomniał, że władze Warszawy odwoływały się od jego decyzji i wnioskowały o uchylenie polecenia przyspieszenia budowy Szpitala Południowego. "Nie mogłem się zgodzić na to. Wciąż liczymy się z możliwością wzrostu liczby zachorowań. W okresie świątecznym liczba zarażonych osób może się zwiększyć, zamierzamy zatem realizować prace do 21 stycznia, zgodnie z terminem. Nie możemy się zgodzić na odsunięcie w czasie" - powiedział.

Radziwiłł zaznaczył, że urząd wojewódzki wspiera samorządy terytorialne w czasach kryzysu wywołanego przez pandemię. "To nieprawda, że samorządy niczego nie dostały, ponieważ już w sierpniu zaczęły się dotacje na ich rzecz. Warszawa w pierwszej transzy otrzymała 93,5 mln zł na wszystkie inwestycje bez ograniczeń, a teraz na dokończenie budowy Szpitala Południowego otrzyma blisko 24 mln zł. Łącznie 351 jednostek samorządu terytorialnego, powiatów i gmin, otrzymało 657 mln zł. Z tej kwoty 311 mln zł przeznaczono na region warszawski. W drugiej części pierwszej transzy zaakceptowane zostały 193 projekty na kwotę 493 mln zł w skali województwa. W drugiej transzy konkursowej skupiliśmy się na najbiedniejszych gminach, które nie mogą sobie pozwolić nawet na wkład własny. W ramach pierwszej transzy dostali 500 tys. zł. Zarówno pierwsza jak i druga transza finansowane są ze specjalnego rządowego funduszu covidowego. W ich ramach na samorządy poszło łącznie ponad 1,1 mld zł" - powiedział.