statystyki

Rzecznik praw pacjent: Największą zaletą reform w psychiatrii jest to, że się odbywają [WYWIAD]

autor: Agata Szczepańska16.07.2020, 08:07; Aktualizacja: 16.07.2020, 08:07
Czy trudne warunki leczenia usprawiedliwiają np. kierowanie młodych pacjentów na oddziały dla dorosłych?

Czy trudne warunki leczenia usprawiedliwiają np. kierowanie młodych pacjentów na oddziały dla dorosłych?źródło: ShutterStock

- Zachęcam pacjentów do czynnego zaangażowania w zmiany – zrzeszajcie się, piszcie listy i petycje do swoich samorządowców, że chcecie mieć u siebie centrum zdrowia psychicznego - mówi Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjent.

Pandemia spowodowała, że wielu chorych nie miało zapewnionego pełnego dostępu do leczenia, nie wszystkie prawa pacjentów były też w pełni przestrzegane. Sytuacja powoli wraca do normy, ale nie wszędzie. Szczególnie trudne jest położenie pacjentów w szpitalach psychiatrycznych. Jak to wygląda z pana perspektywy?

System opieki psychiatrycznej nie był przygotowany na pandemię, przez co pojawiło się wiele problemów, z którymi każda placówka musiała się zmierzyć. Zamknięto oddziały, wstrzymano lub ograniczono przyjęcia, całkowicie zakazano odwiedzin, a dostarczanie paczek okazało się problemowe. Jednym z ważnych obszarów, z którymi musiały zmierzyć się szpitale, była współpraca z sądami – sprawy z zakresu ustawy o ochronie zdrowia psychicznego zostały przez ustawodawcę zaliczone do pilnych i pomimo epidemii powinny być procedowane z zachowaniem prawa do sądu. Pacjenci przyjmowani do szpitali psychiatrycznych bez zgody mieli więc prawo do spotkania z sędzią sądu opiekuńczego. Zaczęto korzystać z wideokonferencji, co było swego rodzaju bajpasem sądowo-szpitalnym.

Sytuacja powoli wraca jednak do normalności. Stopniowo umożliwia się pacjentom swobodne poruszanie się po terenie szpitala, wznawiane są przyjęcia planowe, a od drugiej połowy lipca do pracy na terenie placówek wracają rzecznicy praw pacjenta szpitala psychiatrycznego. Szpitale stają jednak przed problemem rozliczania kontraktów. Mniejsza liczba pacjentów w ostatnich trzech miesiącach sprawiła, że lecznice nie będą w stanie wypracować tegorocznych kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia, co może pogorszyć ich sytuację finansową. Zwróciłem się w tej sprawie do prezesa NFZ o uwzględnienie potrzeby zmian w rozliczeniach zgłaszanych przez kierowników szpitali psychiatrycznych.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane