statystyki

Ustawa o zawodzie lekarza uchwalona. Senat będzie chciał usunąć zmiany o klauzuli sumienia

autor: Agata Szczepańska01.06.2020, 07:45; Aktualizacja: 01.06.2020, 09:33
Pozostał tylko zapis, że lekarz ma prawo powstrzymania się od świadczeń niezgodnych z jego sumieniem

Pozostał tylko zapis, że lekarz ma prawo powstrzymania się od świadczeń niezgodnych z jego sumieniemźródło: ShutterStock

Nowela potrzebna i wyczekiwana – co do tego zgadzali się niemal wszyscy posłowie. Przyjęto ją jednak przy sprzeciwie Koalicji Obywatelskiej i Lewicy, a to z powodu zmian, jakie na ostatnim etapie wprowadzono do przepisów dotyczących klauzuli sumienia. Już wiadomo, że Senat będzie chciał je usunąć.

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty dotyczący przede wszystkim zasad szkolenia i zatrudniania, będący elementem porozumienia, które zakończyło protest rezydentów. Nowela trafiła do Sejmu w styczniu, po niemal rocznych pracach rządowych; w zeszłym tygodniu po kilku miesiącach przerwy Sejm podjął nad nią prace i uchwalił.

Jej pierwotny projekt został przygotowany przez przedstawicieli środowiska i wprowadza wiele ważnych dla niego regulacji, np. centralny nabór na specjalizacje, możliwość zdawania egzaminu specjalizacyjnego (PES) na ostatnim roku szkolenia, dodatkowy egzamin w trakcie specjalizacji (PEM – Państwowy Egzamin Modułowy). Reguluje też zasady odbywania dyżurów przez rezydentów, a także odrabiania ich przez lekarki korzystające z uprawnień rodzicielskich. Resort zdrowia dodał do projektu m.in. przepisy ułatwiające zatrudnianie w Polsce lekarzy spoza UE, a także dotyczące klauzuli sumienia, dostosowujące prawo do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2015 r. (sygn. akt K 12/14).


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane