Meklemburgia-Pomorze Przednie zdecydowała się dopuszczać do pracy niemieckich absolwentów polskich uczelni medycznych bez potrzeby zdawania Lekarskiego Egzaminu Końcowego i świadczenia stażu. Powodem są braki kadrowe w czasie pandemii COVID-19 – napisał „Tagesspiegel”.

W klinice im. Asklepiosa w niemieckim mieście Schwedt przy granicy z Polską brakuje już kilkadziesiąt pracowników, w tym 10 z 24 kardiologów – przekazał dyrektor szpitala Rüdiger Heicappell cytowany przez dziennik „Tagesspiegel”. Część personelu stanowią Polacy, którzy codziennie dojeżdżają do pracy z domów po polskiej stronie. Szpitalowi grozi ich absencja z racji obowiązku poddania się 14-dniowej kwarantannie każdego polskiego obywatela, który przekracza granicę.

Dziennik wskazuje, że pogłębiający się problem z zapewnieniem wystarczającej ilości pracowników zmusił graniczące z Polską kraje związkowe do liberalizacji swojego podejścia do niemieckich absolwentów polskich uczelni medycznych. Dotychczas nie mogli oni podjąć pracy bez przedstawienia dwóch dodatkowych dokumentów standardowo wymaganych w Polsce: świadectwa zdania Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK) oraz zaświadczenia o odbyciu stażu.

Władze Meklemburgii-Pomorza Przedniego dekretem zdecydowały się pozwolić niemieckim absolwentom bez LEK-u i stażu rozpocząć pracę w niemieckich szpitalach – informuje „Tagesspiegel”. Po roku pracy ma nastąpić ich pełne dopuszczenie do zawodu. Takie rozwiązanie zaproponowała Komisja Europejska w opinii przygotowanej na wniosek złożony przez niemieckich absolwentów wydziału medycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Podobne środki zapowiedziały także władze Brandenburgii – napisał „Tagesspiegel”.