statystyki

Epidemia koronawirusa: (Nie)dostępność maseczek a prawo

autor: Oskar Luty11.03.2020, 08:40; Aktualizacja: 11.03.2020, 08:47
Wciąż jest wielu przedsiębiorców, którzy w ogóle nie rozpoznali wpływu MDR na ich biznes

Wciąż jest wielu przedsiębiorców, którzy w ogóle nie rozpoznali wpływu MDR na ich biznesźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: SHAWN THEW

Dostępność środków ochrony indywidualnej (personal protection equipment, PPE), np. rękawiczek, maseczek, na rynku polskim staje się dramatycznie niska. Nie sposób już kupić ich w dotychczasowej cenie.

Przyczyną jest oczywiście nienaturalnie zwielokrotniony popyt wynikający z zagrożenia wirusem SARS-CoV-2. Nakłada się na to kłopot z podażą produktów – transport od producentów azjatyckich jest bardzo utrudniony, a część kanałów transportowych stała się całkowicie niedrożna. Produkcja europejska zdaje się obecnie nie nadążać za gwałtownie rosnącym zapotrzebowaniem.

Zjawiska te przekładają się na ryzyko zachowań o charakterze spekulacyjnym. Tematem tym już zainteresował się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Prezes UOKiK w wydanym komunikacie stwierdził, że działania spekulacyjne na poziomie hurtowni „mogą naruszać przepisy prawa konkurencji w tym zakresie, bądź to zmów cenowych, bądź to nadużywania pozycji dominującej”. W moim przekonaniu zwalczanie praktyk spekulacyjnych na podstawie przepisów o przeciwdziałaniu nadużywaniu pozycji dominującej graniczy z niemożliwością ze względu na charakterystykę rynku dostaw PPE, który jest bardzo konkurencyjny. Gwałtowny wzrost popytu nie przekłada się automatycznie na nabywanie pozycji dominującej, a odpowiedź cenowa przedsiębiorców na wzrost popytu sama w sobie nie świadczy o ponadrynkowej zmowie.

Problem został zauważony również w najnowszej specustawie, która pozwala ministrowi zdrowia w drodze obwieszczenia wprowadzić przymusowy reżim cen maksymalnych na leki, wyroby medyczne oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Przewiduję, że ewentualne zastosowanie tych przepisów będzie stanowić pożywkę dla debat prawniczych na następne lata.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane