statystyki

Europa musi wspólnie walczyć z nowotworami

autor: Stella Kyriakides06.02.2020, 08:00; Aktualizacja: 06.02.2020, 08:47
Musimy pozbierać różne części tej wielkiej układanki i ułożyć je razem w taki sposób, aby mieć jasny obraz całości.

Musimy pozbierać różne części tej wielkiej układanki i ułożyć je razem w taki sposób, aby mieć jasny obraz całości.źródło: ShutterStock

Każdego dnia w Europie diagnozowane są nowe przypadki raka. Każdego dnia w Europie pacjentów, ich rodziny i przyjaciół ogarnia ogromna fala emocji, jaką niesie ze sobą taka diagnoza. Niepewność przyszłości, uczucie szoku, smutku, złości czy wręcz rozpaczy.

Stella Kyriakides, komisarz Unii Europejskiej do spraw zdrowia i bezpieczeństwa żywności:

Rak to poważny problem zdrowotny, który w pewnym momencie życia dotknie bezpośrednio 40 proc. obywateli Unii Europejskiej. W Polsce co roku z powodu raka umiera ponad 100 tys. osób. Szacuje się, że jeśli nie podejmiemy działań, łączna liczba przypadków raka w UE podwoi się do 2035 r. O ile nie uda nam się odwrócić tej niepokojącej tendencji, obciążenie, jakie choroby nowotworowe stanowią dla naszych rodzin, systemów opieki zdrowotnej i społecznej oraz gospodarek, będzie nadal rosło.

P raca na rzecz zmniejszenia cierpień powodowanych przez choroby nowotworowe w Europie jest dla mnie, jako komisarza UE do spraw zdrowia i bezpieczeństwa żywności, sprawą najwyższej rangi. Jest to priorytet w dziedzinie zdrowia tak dla obywateli UE, jak i dla Komisji pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen. To obszar, w którym oczekuje się od nas większych wysiłków i lepszych rezultatów, a nasza determinacja pozwoli je uzyskać.

D la mnie istnieje tylko jeden sposób na naprawdę skuteczną walkę z rakiem: uczynienie z niej wspólnego europejskiego priorytetu. Wierzę, że możemy dokonać ogromnych zmian, ale tylko wtedy, gdy połączymy siły – od decydentów po pracowników służby zdrowia, od przedstawicieli pacjentów po przemysł, a co najważniejsze, wspólnie z obywatelami. Wiemy obecnie, że do 40 proc. zachorowań na raka da się uniknąć – co oznacza, że zakres potencjalnych działań i możliwości ratowania istnień ludzkich jest olbrzymi.

To właśnie ten zbiorowy potencjał i możliwości działania pragnę uruchomić za pośrednictwem przyszłego europejskiego planu walki z rakiem. Rak to złożona choroba i musimy uwzględnić wszystkie jej aspekty, począwszy od tego, co jemy, po dostępność leków, właściwą opiekę, odpowiednią technologię, a także zaangażowanie sektorów i branż spoza sektora zdrowia, w tym edukacji, ochrony środowiska, rolnictwa i badań naukowych. Wszystkie zainteresowane strony muszą wnieść swój wkład.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • melania(2020-02-19 11:32) Zgłoś naruszenie 90

    To wiadomo, ale też ludzie powinni zrozumieć, że powinni się badać. Dzięki temu większości chorobom można by uniknąć. Jako kobieta wykonuję cytologię i mammografie, bo moje zdrowie jest dla mnie bardzo ważne. No i ostatnio właśnie wyszło, że musiałam się zarazić wireusem hpv, ale że zmiany zostały wcześnie wykryte to mogę się ich pozbyć i odbudować żelem papilocare.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane