statystyki

Młodzi lekarze czują się oszukani, a resort twierdzi, że wszystko realizuje

autor: Agata Szczepańska20.01.2020, 07:48; Aktualizacja: 20.01.2020, 07:51
Rezydenci zapowiadali wcześniej, że będą chcieli renegocjować również inne punkty porozumienia, m.in. podwyżki dla specjalistów.

Rezydenci zapowiadali wcześniej, że będą chcieli renegocjować również inne punkty porozumienia, m.in. podwyżki dla specjalistów.źródło: ShutterStock

Długo wyczekiwane spotkanie rezydentów z ministrem zdrowia nie przyniosło przełomu – obie strony pozostały przy swoich racjach co do oceny sytuacji w systemie ochrony zdrowia. Na 3 lutego zaplanowano kolejną turę rozmów. Jednym z jej kluczowych tematów ma być monitorowanie jakości – to jeden z punktów porozumienia sprzed dwóch lat, który nie został jeszcze zrealizowany. Co do stopnia zrealizowania pozostałych punktów obie strony różnią się w ocenach. Jednak w kwestii „wprowadzenia kryteriów jakościowych w ocenie placówek medycznych” resort w ciągu ostatnich dwóch lat zrobił niewiele, choć o konieczności podjęcia takich działań mówi się znacznie dłużej.

Przypomnijmy – w piątek przedstawiciele Porozumienia Rezydentów spotkali się z ministrem Łukaszem Szumowskim, by renegocjować porozumienie, które przed blisko dwoma laty zakończyło ich protest. Zapisano w nim m.in., że w styczniu 2020 r. strony wrócą do rozmów.

Problem w tym, że – jak już zostało wspomniane – rezydenci i resort mają w tej kwestii inne zdania. Młodzi lekarze czują się oszukani m.in. sposobem liczenia odsetka PKB, od którego uzależnione są nakłady na zdrowie (jedną z kluczowych dla nich kwestii było osiągnięcie 6 proc. w 2024 r.), zarzucają też ministerstwu złamanie umowy w innych punktach. Resort z kolei twierdzi, że porozumienie realizuje, choć nie wszystko w takim tempie, do jakiego się zobowiązał. Co do PKB jednak nie zgadza się z zarzutami oponentów.

Piątkowe spotkanie nic w tej kwestii nie zmieniło. – Przedstawiliśmy realizację porozumienia w poszczególnych aspektach. Pokazaliśmy, jak rosną nakłady i wydatki na zdrowie. Druga strona chciałaby jednak, by rosły jeszcze szybciej – mówił Wojciech Andrusiewicz, rzecznik MZ.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane