statystyki

E-recepty obowiązkowe, ale bata na lekarzy nie będzie

autor: Agata Szczepańska09.01.2020, 07:31; Aktualizacja: 09.01.2020, 07:43
W odpowiedzi posłowie Koalicji Obywatelskiej przygotowali projekt nowelizacji ustawy – Prawo farmaceutyczne oraz ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia, który ma umożliwić lekarzom w wieku emerytalnym dalsze, bezterminowe wystawianie recept w postaci papierowej. Resort zdrowia przeciwny jest jednak takim zmianom.

W odpowiedzi posłowie Koalicji Obywatelskiej przygotowali projekt nowelizacji ustawy – Prawo farmaceutyczne oraz ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia, który ma umożliwić lekarzom w wieku emerytalnym dalsze, bezterminowe wystawianie recept w postaci papierowej. Resort zdrowia przeciwny jest jednak takim zmianom.źródło: ShutterStock

Obowiązek wystawiania recept w postaci cyfrowej wszedł wczoraj w życie i – jak zapewnia resort zdrowia – ich liczba od razu gwałtownie się zwiększyła, przekraczając liczbę tych w formie papierowej. Recepty tradycyjne wciąż jednak pozostaną – będzie można je wystawić np. w razie braku dostępu do systemu elektronicznego.

Dotychczas wystawiono ponad 63 mln e-recept dla 10 mln pacjentów – poinformował na wczorajszej konferencji prasowej wiceminister Janusz Cieszyński. Tylko we wtorek 7 stycznia, czyli dzień przed wejściem w życie ustawowego obowiązku, wypisano ich 1,6 mln, czyli tyle, ile przez pierwsze 13 miesięcy działania systemu e-zdrowie (P1) i ponad dziesięć razy więcej niż wystawiono we wtorek e-ZLA (zwolnień lekarskich). Do końca ubiegłego roku 81 tys. lekarzy wystawiło przynajmniej jedną taką receptę. W piątek 3 stycznia liczba zrealizowanych e-recept przewyższyła liczbę recept papierowych.

Wdrażanie elektronicznych recept rozpoczęło się od pilotażu zainaugurowanego w maju 2018 r. Od początku 2019 r. wszystkie apteki musiały być gotowe do realizacji e-recept. Zeszły rok upłynął pod hasłem szkoleń i dotacji na zakup sprzętu i oprogramowania. Resort podaje, że przeszkolono ponad 60 tys. osób w całej Polsce. Tylko w tym roku na dofinasowanie informatyzacji zarezerwowano 100 mln zł; w zeszłym było to 72 mln zł.

Nie oznacza to jednak, że proces ten przebiega bez zakłóceń. Wciąż wielu lekarzy buntuje się przeciwko obowiązkowej elektronizacji, zawodzą również sprzęt i system. Podobnie było przed wprowadzaniem elektronicznych zwolnień, choć tym razem protesty nie są aż tak gwałtowne.


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane