statystyki

E-recepty obowiązkowe, ale bata na lekarzy nie będzie

autor: Agata Szczepańska09.01.2020, 07:31; Aktualizacja: 09.01.2020, 07:43
W odpowiedzi posłowie Koalicji Obywatelskiej przygotowali projekt nowelizacji ustawy – Prawo farmaceutyczne oraz ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia, który ma umożliwić lekarzom w wieku emerytalnym dalsze, bezterminowe wystawianie recept w postaci papierowej. Resort zdrowia przeciwny jest jednak takim zmianom.

W odpowiedzi posłowie Koalicji Obywatelskiej przygotowali projekt nowelizacji ustawy – Prawo farmaceutyczne oraz ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia, który ma umożliwić lekarzom w wieku emerytalnym dalsze, bezterminowe wystawianie recept w postaci papierowej. Resort zdrowia przeciwny jest jednak takim zmianom.źródło: ShutterStock

Obowiązek wystawiania recept w postaci cyfrowej wszedł wczoraj w życie i – jak zapewnia resort zdrowia – ich liczba od razu gwałtownie się zwiększyła, przekraczając liczbę tych w formie papierowej. Recepty tradycyjne wciąż jednak pozostaną – będzie można je wystawić np. w razie braku dostępu do systemu elektronicznego.

Dotychczas wystawiono ponad 63 mln e-recept dla 10 mln pacjentów – poinformował na wczorajszej konferencji prasowej wiceminister Janusz Cieszyński. Tylko we wtorek 7 stycznia, czyli dzień przed wejściem w życie ustawowego obowiązku, wypisano ich 1,6 mln, czyli tyle, ile przez pierwsze 13 miesięcy działania systemu e-zdrowie (P1) i ponad dziesięć razy więcej niż wystawiono we wtorek e-ZLA (zwolnień lekarskich). Do końca ubiegłego roku 81 tys. lekarzy wystawiło przynajmniej jedną taką receptę. W piątek 3 stycznia liczba zrealizowanych e-recept przewyższyła liczbę recept papierowych.

Wdrażanie elektronicznych recept rozpoczęło się od pilotażu zainaugurowanego w maju 2018 r. Od początku 2019 r. wszystkie apteki musiały być gotowe do realizacji e-recept. Zeszły rok upłynął pod hasłem szkoleń i dotacji na zakup sprzętu i oprogramowania. Resort podaje, że przeszkolono ponad 60 tys. osób w całej Polsce. Tylko w tym roku na dofinasowanie informatyzacji zarezerwowano 100 mln zł; w zeszłym było to 72 mln zł.

Nie oznacza to jednak, że proces ten przebiega bez zakłóceń. Wciąż wielu lekarzy buntuje się przeciwko obowiązkowej elektronizacji, zawodzą również sprzęt i system. Podobnie było przed wprowadzaniem elektronicznych zwolnień, choć tym razem protesty nie są aż tak gwałtowne.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane