statystyki

Berlin idzie w ślady Warszawy. Przed świętami władze RFN chcą wprowadzić całkowity zakaz reklamy papierosów

autor: Klara Klinger, Patrycja Otto03.12.2019, 09:36; Aktualizacja: 03.12.2019, 09:36
Papierosy

Tytoń pali dziś codziennie 21 proc. Polaków, osiem lat temu było ich aż 30 proc.źródło: ShutterStock

Nasi zachodni sąsiedzi to jedno z ostatnich państw europejskich, w których promocja wyrobów tytoniowych jest wciąż dozwolona. Pod koniec listopada część polityków koalicji rządzącej – CDU/CSU zaapelowała o całkowity zakaz.

– Bez względu na to, czy mają filtr czy też są to e-papierosy, żadne produkty zawierające nikotynę nie powinny być reklamowane. Ani w kinie, ani na ulicznych plakatach – przekonywała Julia Klöckner, niemiecka minister rolnictwa i żywności. Proponowała, by wprowadzić zakaz promocji przed filmami dla młodzieży od 2021 r., zaś całkowity zakaz dla wszystkich produktów tytoniowych od 2022 r.

Jak podaje portal Politico, wbrew kontrowersjom, które pojawiają się w chadecji – przedstawicielka rządu federalnego Daniela Ludwig zadeklarowała, że Niemcy opracują plan zaostrzenia przepisów w tym zakresie jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Jak tłumaczyła w wywiadzie dla Südwestrundfunk, zakaz powinien objąć również e-papierosy, aby nie powstało wrażenie, że są zdrowsze.

W odniesieniu do tego pomysłu nie ma zgodności wewnątrz chadecji. Joachim Pfeiffer, rzecznik CDU/CSU ds. polityki gospodarczej, kilka tygodni temu przekonywał, że taka regulacja byłaby sprzeczna z niemiecką konstytucją, wskazując jednocześnie na to, że „reklama tytoniu jest już przecież poważnie ograniczona w tym kraju”.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane