statystyki

Berlin idzie w ślady Warszawy. Przed świętami władze RFN chcą wprowadzić całkowity zakaz reklamy papierosów

autor: Klara Klinger, Patrycja Otto03.12.2019, 09:36; Aktualizacja: 03.12.2019, 09:36
Papierosy

Tytoń pali dziś codziennie 21 proc. Polaków, osiem lat temu było ich aż 30 proc.źródło: ShutterStock

Nasi zachodni sąsiedzi to jedno z ostatnich państw europejskich, w których promocja wyrobów tytoniowych jest wciąż dozwolona. Pod koniec listopada część polityków koalicji rządzącej – CDU/CSU zaapelowała o całkowity zakaz.

– Bez względu na to, czy mają filtr czy też są to e-papierosy, żadne produkty zawierające nikotynę nie powinny być reklamowane. Ani w kinie, ani na ulicznych plakatach – przekonywała Julia Klöckner, niemiecka minister rolnictwa i żywności. Proponowała, by wprowadzić zakaz promocji przed filmami dla młodzieży od 2021 r., zaś całkowity zakaz dla wszystkich produktów tytoniowych od 2022 r.

Jak podaje portal Politico, wbrew kontrowersjom, które pojawiają się w chadecji – przedstawicielka rządu federalnego Daniela Ludwig zadeklarowała, że Niemcy opracują plan zaostrzenia przepisów w tym zakresie jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Jak tłumaczyła w wywiadzie dla Südwestrundfunk, zakaz powinien objąć również e-papierosy, aby nie powstało wrażenie, że są zdrowsze.

W odniesieniu do tego pomysłu nie ma zgodności wewnątrz chadecji. Joachim Pfeiffer, rzecznik CDU/CSU ds. polityki gospodarczej, kilka tygodni temu przekonywał, że taka regulacja byłaby sprzeczna z niemiecką konstytucją, wskazując jednocześnie na to, że „reklama tytoniu jest już przecież poważnie ograniczona w tym kraju”.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane