statystyki

Podwyżki to za mało, by zatrzymać lekarzy

autor: Klara Klinger, Agata Szczepańska14.11.2019, 07:00; Aktualizacja: 14.11.2019, 10:26
Biurokracja, zbyt dużo godzin pracy, brak dostępu do nowoczesnych terapii – pomimo wzrostu zarobków liczba medyków decydujących się na emigrację nie spadła. Co roku wyjeżdża ich z kraju kilkuset.

Biurokracja, zbyt dużo godzin pracy, brak dostępu do nowoczesnych terapii – pomimo wzrostu zarobków liczba medyków decydujących się na emigrację nie spadła. Co roku wyjeżdża ich z kraju kilkuset.źródło: ShutterStock

Od kiedy po wstąpieniu Polski do UE łatwiej o pracę za granicą, z Polski wyjechało ok. 15 tys. lekarzy. Co roku o wyjazd stara się ok. 600–700 osób, a ich liczba nie spada. Powód? Warunki pracy.

Biurokracja, zbyt dużo godzin pracy, brak dostępu do nowoczesnych terapii – pomimo wzrostu zarobków liczba medyków decydujących się na emigrację nie spadła. Co roku wyjeżdża ich z kraju kilkuset.

Z najnowszych danych Naczelnej Izby Lekarskiej wynika, że przez pierwszych osiem miesięcy tego roku o zaświadczenia umożliwiające zatrudnienie w innym kraju Unii poprosiło 454 lekarzy. Połowa z nich zrobiła to po raz pierwszy. Od 2005 r. na pracę za granicą zdecydowało się w sumie prawie 15 tys. medyków.

Największą grupę stanowią interniści, anestezjolodzy i ginekolodzy. Ale boleśnie odczuwane są też decyzje np. patomorfologów – choć wyjechało ich tylko ok. 70, stanowi to ponad 12 proc. wszystkich specjalistów na rynku. Podobnie jest z mikrobiologami – deklarację wyjazdu złożył co dziesiąty z nich.

Nie maleje też liczba lekarzy, którzy wystąpili o zaświadczenie po raz pierwszy – oscyluje między 350 a 450. Do września takie dokumenty pobrało 233 medyków. Podczas gdy wcześniej głównym argumentem były zarobki, teraz młodzi lekarze mówią wprost: jesteśmy zmęczeni. – Obciążenie pracą, braki kadrowe, sprzętowe i w dostępie do badań, duża odpowiedzialność – wymienia przyczyny emigracji Bartosz Fiałek z zarządu OZZL, który kończy właśnie specjalizację z reumatologii. Kierunki się nie zmieniają: kuszą przede wszystkim Niemcy i Skandynawia. Lekarzy próbują zatrzymać kolejne rządy. W 2018 r. w ramach porozumienia z rezydentami podniesione zostały zarobki podczas specjalizacji do 4,5 tys. zł brutto (5,3 tys. zł w tych priorytetowych), a specjalistom do co najmniej 6,7 tys. zł (pod warunkiem że będą pracować w jednym szpitalu publicznym). Podwyżki wymusiły też braki kadrowe – sytuacja na ryn ku pchnęła płace w górę tak, że kilkanaście tysięcy brutto na kontrakcie nie jest już zawrotną kwotą. To jednak nie wyhamowało wyjazdów. W szpitalach zamykane lub zawieszane są kolejne oddziały, mówi się nawet o kilkuset takich przypadkach. Głównie dotyczy to takich województw jak opolskie czy dolnośląskie. Tutaj problemem jest nie tylko wiek lekarzy (przechodzą na emeryturę), ale także bliskość Niemiec.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (16)

 • czytelnik(2019-11-14 08:55) Zgłoś naruszenie 2310

  sksoro podwyżki to za mało, więc wprowadziłnym obowiązkową spłatę kosztów wykształcenia lekarza

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Łojtam, łojtam(2019-11-14 09:34) Zgłoś naruszenie 136

  Lekarz to wolny zawód. Przywiązywanie go do chorego systemu w PL nie ma sensu. Żeby zostać lekarzem z PL w DE należy zdobyć Aprobation i znać perfekt język, w innych krajach podobnie. Polityka hejtowania i opluwania lekarzy na każdym kroku w mediach skończy się katastrofą.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • To może by tak więcej kształcić ???!!!(2019-11-14 10:08) Zgłoś naruszenie 93

  Bo bocian Lekarzy nie przynosi, a przez pączkowanie nie da się ich namnożyć. ..... Liczba Lekarzy spada od lat i nikt nic nie robi poza prostym stwierdzeniem że brakuje.

  Odpowiedz
 • Pener(2019-11-14 12:26) Zgłoś naruszenie 84

  Wykształcenie lekarza kosztuje budżet bardzo dużo. Gdy ma się darmowe studia, a jednocześnie otwarty rynek pracy UE to nie można się dziwić, że lekarze będą wyjeżdżać. Studia powinny być darmowe, tak samo jak specjalizacja, ale jesli po specjalizacji powinien być obowiązek pracy w PL pod rykorem zwrotu kosztów kształcenia. To jest kilkaset tysięcy złotych. Jeśli ktoś chce, to niech jedzie

  Odpowiedz
 • sceptyk(2019-11-14 11:59) Zgłoś naruszenie 81

  Biedni ludzie w hiednym kraju,kształcą za darmo lekarzy dla obywateli bogatych krajów. W bogatych krajach ,nawet bogacze,nie chcą łożyć na kształcenie lekarzy.No bo i po co?Mają za darmo. Musimy się nauczyć ,jako Polacy i obywatele Polski,że najbardziej nami gagdzą ci którzy od Polakó doznali dobra.

  Odpowiedz
 • beret z budowy(2019-11-14 11:46) Zgłoś naruszenie 84

  Tak jest dajcie im jeszcze podwyżki bo za mało zarabiają i górnikom i policji i dla wojska i sędziom i prokuratorom i innym co im mało Robol na to wszystko zarobi i + na 500+ też i jak trzeba będzie to i więcej - DAMY RADE BO MY SĄ PATRIOCI I EMERYTUR STAŻOWYCH NIE CHCEMY. Chcemy tylko ażeby POLSKA ROSŁA W SIŁĘ A NIEROBOM I CWANIAKOM ŻYŁO SIE DOSTATNIO.

  Odpowiedz
 • dr(2019-11-14 11:20) Zgłoś naruszenie 70

  Czyli wszyscy absolwenci 4 z 12/13 uniwersytetów/szkól medycznych w Polsce. Ergo - ⅓ "produkcji" rocznej wyjeżdżą z kraju wyprodukowania. Pobudza to wyobraźnię...?

  Odpowiedz
 • Komar(2019-11-14 10:41) Zgłoś naruszenie 74

  Wielu lekarzy pracując w krajach zachodnich bez problemu zwróci zainwestowane w ich kształcenie pieniądze aby tylko nie pracować w Polsce. Pomysły ze zwracaniem pieniędzy za studia są nietrafione. Mieszkańcy Polski zostaną bez lekarzy i pielęgniarek a z dużą ilością zwróconej waluty, którą będzie pożerała inflacja.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • dr(2019-11-14 11:24) Zgłoś naruszenie 60

  A ci z województw blisko niemieckiej granicy studiują za każdą cenę (pożyczki rodziców) i w jęz. angielskim w Polsce (bo polski i tak się nie przyda, z angielskim łatwiej. Odrobią szybko...

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane