statystyki

Brak leków na raka

autor: Klara Klinger, Agata Szczepańska10.10.2019, 07:33; Aktualizacja: 10.10.2019, 07:40
Szpitale wskazują, że leczenie najdroższymi lekami – które są finansowane w ramach programów lekowych – jest trudne

Szpitale wskazują, że leczenie najdroższymi lekami – które są finansowane w ramach programów lekowych – jest trudneźródło: ShutterStock

Nowoczesny preparat na raka piersi do wczoraj nadal był niedostępny – przynajmniej w części szpitali, pomimo że producent obiecał, że dostaną go za symboliczną złotówkę.

Szpitale nie mogły przyjąć leku Perjeta, bo nie miały pewności, że będą mogły dalej leczyć za pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia. Dopiero wczoraj otrzymały z resortu zdrowia pisma z gwarancją, że w listopadzie program ruszy i sfinansuje go NFZ.

Fundacja Alivia, która pomaga pacjentom zdobywać nierefundowane terapie, od września sfinansowała go już dziewięć razy. Jedna z pacjentek, lecząca się w Gliwicach, usłyszała w szpitalu, że musi czekać co najmniej dwa–cztery miesiące, a niewykluczone, że dłużej. Także w stołecznym centrum onkologii nie można było uzyskać konkretnych informacji w tej sprawie.

Pod koniec września resort zdrowia poprawił przepisy, przyspieszając wprowadzenie terapii. Lek miał być dostępny fizycznie od listopada i to dla wszystkich – również dla tych pacjentek, które wcześniej korzystały z leczenia komercyjnego. Jednak, jak się okazało, za słowną deklaracją nie było potwierdzenia na papierze. – Nie mamy pewności, czy po wyborach od listopada faktycznie wszystkie pacjentki będą włączone do programu. Dlatego mieliśmy wątpliwości, czy skorzystać z oferty firmy, która zadeklarowała, że weźmie koszty leczenia w październiku na siebie – mówi dyrektor placówki. Ostatecznie zdecydowali się, że zaryzykują. Stołeczne centrum onkologii, które ma najwięcej pacjentów, nie chciało już zgodzić się na taki krok. Bez formalnego glejtu byłoby to dla nich zbyt dużym ryzykiem finansowym – gdyby coś poszło nie tak, musieliby albo kazać pacjentom z powrotem samemu szukać środków na terapie, albo finansować je z budżetu szpitala.


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Andrzej(2019-10-10 17:39) Zgłoś naruszenie 51

    Teraz dla PISU są ważniejsze wybory by dostać się znowu do koryta a nie zajmować się jakims tam lekiem i chorymi .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane