statystyki

Emilewicz: Za kryzys lekowy odpowiada Azja [WYWIAD]

autor: Agata Szczepańska01.08.2019, 08:00; Aktualizacja: 01.08.2019, 08:01
- Polska ma ogromny potencjał jako rynek zbytu leków. Ale chcielibyśmy, żeby nasz kraj stał się także atrakcyjnym rynkiem do ich produkcji - mówi w rozmowie z DGP Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

- Polska ma ogromny potencjał jako rynek zbytu leków. Ale chcielibyśmy, żeby nasz kraj stał się także atrakcyjnym rynkiem do ich produkcji - mówi w rozmowie z DGP Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.źródło: ShutterStock

- Polska ma ogromny potencjał jako rynek zbytu leków. Ale chcielibyśmy, żeby nasz kraj stał się także atrakcyjnym rynkiem do ich produkcji - mówi w rozmowie z DGP Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

Kiedy patrzy pani na obecny kryzys lekowy, nie zastanawia się pani, czy można było jakoś temu zapobiec, np. wprowadzając wcześniej rozwojowy tryb refundacyjny (RTR), wspierający firmy farmaceutyczne inwestujące w Polsce?

RTR i obecny kryzys to są dwa osobne tematy. Źródła obecnych problemów mają związek z rynkiem w Azji, z produkcją substancji podstawowych, z których wytwarza się leki, i od którego to rynku jesteśmy w dużym stopniu uzależnieni – nasi lokalni producenci zamawiają tam te substancje, sprowadzamy stamtąd też niektóre leki generyczne. Rozwojowy tryb refundacyjny to jest nieco inny temat, nie wiązałabym go z kryzysem lekowym.

Polscy producenci mówią jednak, że wsparcie produkcji w kraju pozwoli w większym stopniu uniezależnić od tych dalekowschodnich rynków.

Ale oni też korzystają ze sprowadzanych stamtąd substancji. To pokazuje, że mamy długą drogę do odbudowy sektora farmaceutycznego w Polsce. Nawet jakbyśmy wprowadzili RTR dwa lata temu, to na pewno nie bylibyśmy teraz w większym stopniu niezależni od rynku w Azji.

Kiedy uda się wprowadzić RTR?


Pozostało jeszcze 89% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane