statystyki

Papierek od lekarza potrzebny na wszystko. O absurdach medycyny pracy

autor: Agata Szczepańska24.06.2019, 16:00
Zaświadczenia do klubów seniora to tylko część szerszego problemu.

Zaświadczenia do klubów seniora to tylko część szerszego problemu.źródło: ShutterStock

Seniorzy przychodzą po zaświadczenie umożliwiające udział w zajęciach tanecznych, rodzice proszą o potwierdzenie, że dziecko na wycieczce może zjechać do kopalni. To asekuranctwo prowadzące do absurdów – przekonują medycy.

Do przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) coraz częściej zgłaszają się osoby aktywne w klubach seniora. – Kiedy po raz pierwszy spotkałam się z prośbą o zaświadczenie, usiłowałam wytłumaczyć pacjentce, że jest osobą dorosłą i nie potrzebuje zgody lekarza, kiedy ma ochotę potańczyć. Przecież kiedy się wybierze na dancing lub nawet dyskotekę, nikt od niej nie zażąda zaświadczenia – opowiada Małgorzata Stokowska-Wojda, lekarz rodzinny Porozumienia Zielonogórskiego (PZ). Okazuje się jednak, że taki wymóg wynika z zapisów programu Senior+.

Zgodnie z nim „do wzięcia udziału m.in. w zajęciach ruchowych (kinezyterapii), sportowo-rekreacyjnych i aktywizujących wymagane jest stosowne zaświadczenie lekarskie o braku przeciwskazań”. W maju na stronach programu doprecyzowano, że chodzi o zaświadczenie wydawane przez lekarza rodzinnego, uprawniające do uprawiania sportu szkolnego, bo w klubach seniorzy wykonują jedynie ćwiczenia ogólnousprawniające lub indywidualne z fizjoterapeutą.

Zdaniem PZ to właśnie spowodowało wysyp próśb o zaświadczenia. – Można się spodziewać fali pacjentów przychodzących do lekarzy POZ w tej sprawie, bo kluby będą się powoływać właśnie na tę interpretację. Natomiast nie ma żadnej podstawy prawnej, która by to uzasadniała. Nie wspominając o tym, że zajęcia w klubach seniora z pewnością nie mieszczą się w definicji sportu szkolnego. Wydaje się, że urzędników jednak poniosła wyobraźnia, a może jej brak – ocenia Joanna Szeląg, ekspertka PZ. Małgorzata Stokowska-Wojda dodaje, że wprowadzanie zapisów dotyczących zaświadczeń lekarskich jest niepotrzebnym utrudnianiem podejmowania aktywności przez seniorów. Wskazuje także, że nie ma podstawy prawnej do ich wystawiania, nie znajdują się one w pakiecie usług gwarantowanych, a zatem w gruncie rzeczy pacjent powinien za nie płacić, jak za każde zaświadczenie na jego żądanie.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • Tadek(2019-06-25 12:52) Zgłoś naruszenie 132

  Rząd PO poniósł i określił w ustawie minimalna cenę badania lekarskiego i psychologicznego dla przyszłych kierowców na 200 zł za sztukę. Razem 400 zł za badanie wykonywane często na kolanie w 10 minut. Skandal. Przed zmianą ustawy cena była wolnorynkowa i wynosiła około 70-100 zł. Taki lekarz co wykonuje to badanie nie ma nawet wglądu w historię chorób pacjenta. Żaden lekarz nie wystawia nawet paragonu za badanie bo w jego biurze - teczce, kasa się nie mieści. PIS powinien po pierwsze nakazać przeprowadzanie badań tylko w przychodniach i przez każdego lekarza rodzinnego - taki lekarz ma wgląd w historię chorób pacjenta. Po drugie cena powinna zostać umolniona do wolnorynkowej.

  Odpowiedz
 • Pacjent(2019-06-24 22:58) Zgłoś naruszenie 31

  Dostaję skierowanie od lek. rodzinnego na morfologie krwi. Ide, a tam pani karze mi podpis złożyć że wyrażam zgode na pobranie krwi??? Przecież przyjmując skierowanie już podjęłam decyzję!!! To samo przy kazdym innym badaniu. To chore!!!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • medykpracy(2019-06-25 09:29) Zgłoś naruszenie 20

  Szanowna redakcją problem zaświadczeń dla seniorów nie podlega pod medycynę pracy! Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd

  Odpowiedz
 • pixwi(2019-06-25 16:52) Zgłoś naruszenie 10

  Klub wymaga od seniora zaświadczenia, że senior może chodzić na zajęcia. Senior z prośbą idzie do lekarza. A lekarz wypisuje zaświadczenie, że w chwili obecnej nie ma przeciwwskazań do wzięcia udziału w zajęciach. I co to oznacza, że za godzinę mogą się już przeciwwskazania pojawić. Wyspy nonsensu. ;)

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • grzecg(2019-06-25 00:05) Zgłoś naruszenie 10

  Natomiast nie ma żadnej podstawy prawnej, która by to uzasadniała. zatem w gruncie rzeczy pacjent powinien za nie płacić,.....kasa kasa

  Odpowiedz
 • B.lekarxPOZ(2019-06-26 07:27) Zgłoś naruszenie 00

  A jak nie dostanie to się awanturuje.Prosba o tego typu zaďwiadczenia winna być na pißmie a nie na ģębę.,z wyszczegolnieniem rodzaju ćiczeń...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane