statystyki

Leki trafią do domów dziecka

autor: Patryk Słowik18.06.2019, 07:26; Aktualizacja: 18.06.2019, 07:35
Taką deklarację złożyło Ministerstwo Zdrowia. Aptekarze odetchnęli z ulgą.

Taką deklarację złożyło Ministerstwo Zdrowia. Aptekarze odetchnęli z ulgą.źródło: ShutterStock

Co prawda i samorząd aptekarski, i organizacje pracodawców, i eksperci mylą się co do znaczenia wprowadzonego niedawno przepisu, niemniej jednak zostanie on poprawiony.

Taką deklarację złożyło Ministerstwo Zdrowia. Aptekarze odetchnęli z ulgą.

Przypomnijmy: ostatnia nowelizacja prawa farmaceutycznego (Dz.U. z 2019 r. poz. 959) ma służyć walce z nielegalnym wywozem leków. Na jej mocy nadano nowe brzmienie art. 86a ustawy. Zgodnie z nim niedopuszczalne jest sprzedawanie leków m.in. domom pomocy społecznej i przedsiębiorcom. Zasadą bowiem jest jedynie bezpośrednie zaopatrywanie ludności. A domom pomocy społecznej czy domom dziecka leki przekazać można – ale za darmo. Farmaceuci przestali więc sprzedać leki tego typu placówkom. Obawiają się, że naraziliby się na odpowiedzialność karną nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności. Samorząd aptekarski wskazywał, że bezpieczniej farmaceutom będzie leków nie sprzedawać. Jednocześnie – wraz chociażby ze Związkiem Pracodawców Aptecznych PharmaNET – apelował, by ustawowy bubel możliwie najszybciej poprawić.

W sprawę włączył się również rzecznik praw obywatelskich. W przesłanym ministrowi zdrowia piśmie wyraził obawę o sytuację DPS-ów, szkół i fundacji. Wskazał, że nie taki przecież był cel ustawy, by ograniczyć im dostęp do zakupu leków. Dlatego – jak przekonywał Adam Bodnar – niezbędna jest szybka korekta przepisów.

Resort zdrowia obiecuje, że nowelizacja zostanie przygotowana. Choć zarzutów nie podziela.


Pozostało jeszcze 50% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane