Ci, którzy już korzystają lub dopiero aktywowali Internetowe Konto Pacjenta (IKP), w dowolnym momencie sprawdzą np. u jakiego lekarza ostatnio byli lub jakie zostały im przepisane leki i w jakich dawkach. Od początku roku można również otrzymać elektroniczną receptę, łatwą do realizacji w każdej aptece. Jednym słowem – dostęp do informacji medycznych w internecie jest coraz szerszy. I to bez wychodzenia z domu.

Dzięki informatyzacji systemów ochrony zdrowia, docelowo chory nie będzie musiał gromadzić stosów druków, formularzy czy wypisów stanowiących dokumentację medyczną jego leczenia. Idąc od jednego specjalisty do drugiego, nie będzie musiał zabierać ze sobą dotychczasowej historii choroby, bo będzie ona dostępna online na Internetowym Koncie Pacjenta. Oczywiście dostęp lekarza do danych wrażliwych pacjenta będzie możliwy tylko za jego zgodą.

E-recepta na start


W ostatnich miesiącach znacząco przyśpieszyło wdrażanie wielu rozwiązań informatycznych w zdrowiu. Jednym z nich jest e-recepta. Obecnie działa w ponad 600 placówkach, ale od 1 stycznia 2020 r. będzie ona wystawiana w postaci elektronicznej obowiązkowo przez wszystkich lekarzy. E-recepta stanowi cyfrową wersję dotychczasowej papierowej – jej celem jest ułatwienie procesu wykupu leków, ograniczenie błędów, optymalizacja czasu pracy lekarzy i farmaceutów oraz eliminacja problemu fałszywych druków. Ułatwieniem dla pacjentów jest to, że do wykupienia leków w aptece wystarczy mieć kod otrzymany SMS-em lub e-mailem – wystarczy w zakładce „Moje konto” na Internetowym Koncie Pacjenta zaznaczyć, w jakiej formie chce się otrzymywać powiadomienia (SMS lub e-mail, można też wybrać obie formy). W efekcie każdą e-receptę pacjent będzie otrzymywał SMS-em albo e-mailem. Dużą korzyścią e-recepty jest to, że osoby przewlekle chore – po ustaleniu z lekarzem – mogą otrzymać kolejną receptę bez konieczności wizyty w gabinecie. W porównaniu do recepty tradycyjnej, ta w wersji elektronicznej umożliwia wykupywanie przepisanych leków niekoniecznie w tym samym czasie. Jeżeli na e-recepcie jest wypisanych kilka medykamentów, z czego w danej aptece jeden z nich jest niedostępny, to nie musimy czekać kilku czy kilkunastu dni na jego sprowadzenie. Po ten brakujący możemy udać się wciąż z tą samą e-receptą do innej apteki.

Konto, które pomaga

W ramach systemu e-zdrowia działa jego kluczowy element – Internetowe Konto Pacjenta. To bezpieczna aplikacja, dzięki której każdy pacjent ma pełny dostęp do e–usług, związanych ze swoim zdrowiem, m.in. recepty, wizyty lekarskie, pobyty w szpitalach i uzdrowiskach. Tam zainteresowany znajdzie dane o receptach, które zrealizował po 1 stycznia 2019 r., ale także zobaczy e-recepty z lekami oczekującymi na wykupienie. Ponadto dowie się o dawkowaniu przepisanych mu medykamentów, a także o wysokości refundacji już zakupionych. „Właściciel” IKP może także w prosty sposób sprawdzić u jakiego lekarza był od 2008 r. – chodzi o wizyty, które były opłacone przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Można też za jednym kliknięciem otrzymać te same informacje dotyczące dzieci do 18. roku życia. Już niedługo konto umożliwi sprawdzenie np. wyników swoich badań czy wypisów ze szpitala. Co ważne, informacje zgromadzone na IKP jego „właściciel” może udostępniać swojemu lekarzowi albo upoważnionym osobom. Dzięki temu specjalista zyskuje dostęp do całej historii leczenia chorego, a tym samym może lepiej planować i prowadzić kurację.

Jak zacząć?

IKP aktywować może każdy, kto posiada profil zaufany, który pozwala potwierdzić tożsamość w internecie. To bezpieczny, bezpłatny i szybki sposób, aby się zalogować do swojego konta pacjenta. Profil zaufany można założyć bez wychodzenia z domu – wystarczy np. posiadanie konta bankowego. Jeżeli jednak nie mamy możliwości założenia profilu zaufanego przez bank, można założyć go również w 16 oddziałach wojewódzkich NFZ, np. przy okazji wyrabiania karty EKUZ.

Już za chwilę do lekarza z e-skierowaniem

Coraz prężniej rozwija się także usługa e-skierowania. Choć nie jest ona jeszcze powszechna, to dostępna dla pacjentów, których lekarz (lub placówka, w której on pracuje) bierze udział w programie pilotażowym. Trwa on od października 2018 r. i obecnie jest do niego włączonych około 20 placówek. Kolejnym krokiem – jak zapowiada Ministerstwo Zdrowia – będzie wdrożenie usługi e-skierowania w całym kraju. Obowiązek wystawiania skierowań w formie cyfrowej pojawi się 1 stycznia 2021 r. Ma to umożliwić pełną, elektroniczną obsługę procesu kierowania pacjenta na leczenie: od momentu wystawiania skierowania aż do realizacji usługi.

prawie 3-krotnie wzrosła liczba logowań na IKP w okresie kwiecień-czerwiec

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dzięki IKP

• otrzymasz e-receptę SMS-em lub/i e-mailem (tak samo w przyszłości będzie działać e-skierowanie)

• w każdej chwili możesz sprawdzić, jak przyjmować lek – na e-recepcie znajdziesz informacje o przepisanym dawkowaniu

• masz dostęp do danych swoich dzieci do 18 roku życia

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Główne korzyści e-recepty

• brak ryzyka wydania pacjentowi nieprawidłowego leku

• możliwość realizacji jednej e-recepty w różnych aptekach

• jeśli chorujesz przewlekle, to po ustaleniu z lekarzem dostaniesz kolejną e-receptę bez konieczności wizyty w gabinecie

dgp@infor.pl