statystyki

Wysyłkowa sprzedaż leków wysłana do lamusa

autor: Patryk Słowik04.04.2019, 07:38; Aktualizacja: 04.04.2019, 08:12
Pierwotnie projekt nowelizacji był znacznie obszerniejszy; przewidywał szereg rozwiązań przygotowanych przez ludzi ministra Łukasza Szumowskiego.

Pierwotnie projekt nowelizacji był znacznie obszerniejszy; przewidywał szereg rozwiązań przygotowanych przez ludzi ministra Łukasza Szumowskiego.źródło: ShutterStock

Wzbudzająca emocje projektowana zmiana w prawie farmaceutycznym zostanie wycofana poselską poprawką, która przywróci stan prawny do obowiązującego przed wejściem w życie obecnych przepisów. Informację tę przekazał wiceminister zdrowia, odnosząc się do projektu stworzonego przez ministra sprawiedliwości, w którym rzeczona kontrowersyjna zmiana została przygotowana przez ministra zdrowia.

Mimo że sytuacja jest zagmatwana i nie rozumieją jej nawet twórcy projektu ustawy, da się ją przedstawić prościej. W skrócie: miała zostać stworzona możliwość wysyłkowej sprzedaży leków na receptę do osób niepełnosprawnych. Ostatecznie jednak jej nie będzie.

Dlaczego? Bo w Niemczech podobne przepisy się nie sprawdziły. Branżowy portal Mgr.farm kilkanaście dni temu opisał polityczno-zdrowotne zamieszanie u naszych zachodnich sąsiadów, które wywołało protesty farmaceutów. Otóż w Niemczech wysyłkowa sprzedaż leków funkcjonuje od 2004 r. Przyjęła się na tyle, że coraz mniejsze obroty notują apteki stacjonarne. Szczególnie we znaki nadreńskim farmaceutom dała się holenderska spółka DocMorris, która zaczęła oferować leki pacjentom znacznie taniej niż przeciętna niemiecka apteka.

Niemieccy urzędnicy uznali, że działanie Holendrów stanowi naruszenie krajowych przepisów o sztywnych cenach na leki Rx (na receptę).


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane