statystyki

Co dwie godziny cukrzyca pozbawia kogoś stopy

autor: Klara Klinger25.02.2019, 07:42; Aktualizacja: 25.02.2019, 08:02
Padł kolejny rekord liczby amputacji z powodu cukrzycy.

Padł kolejny rekord liczby amputacji z powodu cukrzycy.źródło: ShutterStock

Powodem nie jest rosnąca liczba chorych, ale system. Sposób wyceny zachęca do amputacji, która finansowo opłaca się bardziej niż uratowanie kończyny.

Padł kolejny rekord liczby amputacji z powodu cukrzycy. – Dane NFZ wskazują, że w latach 2012–2017 stale wzrastała liczba osób z cukrzycą. Zdecydowaną część stanowią pacjenci z cukrzycą typu 2, czyli związaną z nieodpowiednim stylem życia – wyliczają autorzy najnowszego raportu „Cukier, otyłość, konsekwencje” przygotowanego przez departament analiz NFZ. I dodają, że w 2017 r. sprawozdano 4,2 tys. hospitalizacji w związku z tzw. dużą amputacją stopy cukrzycowej. To znaczy, że pacjenci tracą stopę średnio raz na dwie godziny.

W poprzednich latach dokonywano od 3,9 tys. do 4,1 tys. zabiegów. – Kiedy analizowaliśmy tegoroczne dane, nic nie wskazywało na to, by ta liczba miała się zmniejszyć. Wręcz odwrotnie – przyznaje wiceszef Funduszu Adam Niedzielski. NFZ w 2013 r. wydał na same amputacje 32 mln zł, a w 2017 r. – ponad 37 mln zł. Zdaniem Niedzielskiego kluczowa jest profilaktyka, czyli odpowiedni styl życia. Dane wskazują, że coraz większe spożycie cukru i niezdrowej żywności wśród Polaków przekłada się na rosnącą liczbę chorób, w tym cukrzycy. Jednak eksperci dodają, że szwankuje również model opieki zdrowotnej nad osobami z cukrzycą.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane