statystyki

Agencja Badań Medycznych będzie miała prezesa z konkursu

autor: Agata Szczepańska20.02.2019, 12:43

Zmiana trybu wyboru szefa agencji – to jedna z najważniejszych poprawek w projekcie ustawy o Agencji Badań Medycznych. Wczoraj posłowie z komisji zdrowia zapoznali się ze sprawozdaniem podkomisji, która nad nim pracowała. Emocje wciąż budzi finansowanie nowej instytucji ze środków NFZ.

Agencja Badań Medycznych (ABM) ma przede wszystkim wspierać rozwój medycyny, m.in. przez organizację niekomercyjnych badań klinicznych. Będzie finansowana głownie z budżetu oraz odpisu z NFZ, stanowiącego 0,3 proc. jego przychodów. Instytucjami, które będą mogły się ubiegać o dofinansowanie z ABM, będą jednostki badawczo-rozwojowe, np. instytuty badawcze czy uczelnie. Jej budżet ma wynieść 50 mln zł w pierwszym roku, docelowo, za 10 lat – 1 mld zł. Priorytetami agencji mają być kardiologia i onkologia.

Choć resort zdrowia zapewnia, że ABM ma służyć pacjentom, potrzeba jej utworzenia jest często kwestionowana. Podczas wczorajszego posiedzenia komisji wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński po raz kolejny przekonywał, że jej cele i kompetencje nie pokrywają się z już funkcjonującymi instytucjami, takimi jak Narodowe Centrum Nauki, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju czy Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane