Nowe wytyczne dla wysyłających karetki: 15 sekund na wskazanie ratowników, którzy wyjadą w ciągu minuty

autor: Agata Szczepańska27.12.2018, 07:21; Aktualizacja: 27.12.2018, 07:24
Odmawiający wysłania zespołu musi podać dzwoniącemu zalecenia dalszego postępowania.

Odmawiający wysłania zespołu musi podać dzwoniącemu zalecenia dalszego postępowania.źródło: Bloomberg

Nie więcej niż 120 sekund powinno trwać przyjęcie zgłoszenia przez dyspozytora; w pilnych przypadkach w ciągu 15 sekund powinien on wskazać zespół ratownictwa, który ma być gotowy do wyjazdu w ciągu minuty – to standardy określone w nowym rozporządzeniu ministra zdrowia.

Resort skierował do konsultacji projekty dwóch rozporządzeń dotyczących systemu ratownictwa: w sprawie ramowych procedur przyjmowania, obsługi zgłoszeń alarmowych i powiadomień o zdarzeniach oraz dysponowania zespołów ratownictwa medycznego przez dyspozytora medycznego oraz w sprawie Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego (SWD PRM).

Ten pierwszy jest niezbędny m.in. ze względu na to, że z końcem roku traci moc prawną rozporządzenie z 10 stycznia 2014 r. w sprawie ramowych procedur przyjmowania wezwań przez dyspozytora medycznego i dysponowania zespołami ratownictwa medycznego (Dz.U. 2014 r. poz. 66). Ponadto w związku z tym, że od zeszłego roku dyspozytornie pracują na podstawie SWD PRM, jest potrzeba ujednolicenia sposobu obsługi zgłoszeń. Ma to też duże znaczenie w kontekście zastępowalności dyspozytorni medycznych (która polega na tym, że jeżeli we właściwej dla danego rejonu jednostce wszyscy dyspozytorzy są zajęci, zgłoszenie jest przekazywane do innej).


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane