statystyki

Fizjoterapeuta jednak skoryguje skierowanie

autor: Agata Szczepańska20.12.2018, 19:00
masaż, fizjoterapia

Konkretne zabiegi oraz ich liczbę w poszczególnych cyklach będą mogli określać specjaliści w dziedzinie rehabilitacji ogólnej, rehabilitacji medycznej lub rehabilitacji w chorobach narządu ruchu.źródło: ShutterStock

Zlecenie na fizjoterapię bez opisu zabiegów, które mają być wykonane u pacjenta, możliwość planowania terapii, konieczność przekazania lekarzowi kierującemu informacji o sposobie leczenia i jego efektach – to niektóre ze zmian wprowadzanych przez znowelizowane rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej.

Najważniejsze w tym kontekście są przepisy dotyczące skierowań. Zniesiony został obowiązek wskazywania na nich opisu dysfunkcji narządu ruchu, deficytu neurologicznego lub innej przyczyny kierowania na rehabilitację oraz liczby zleconych zabiegów wraz z określeniem okolicy ciała. Jak podkreśla Krajowa Izba Fizjoterapeutów, w praktyce oznacza to, że fizjoterapeuta zyska prawo do zaplanowania terapii.

Konkretne zabiegi oraz ich liczbę w poszczególnych cyklach będą mogli określać specjaliści w dziedzinie rehabilitacji ogólnej, rehabilitacji medycznej lub rehabilitacji w chorobach narządu ruchu. Jedynie w przypadku skierowania od tych lekarzy rozporządzenie wprowadza ograniczenia w zakresie modyfikacji zleconych zabiegów. W przypadku wątpliwości fizjoterapeuta będzie mógł dokonać zmiany tylko po konsultacji z lekarzem kierującym i odnotowaniu tego faktu w dokumentacji medycznej. Takich ograniczeń nie będzie już jednak w przypadku skierowań od lekarzy innych specjalności. Co do zasady bowiem nie będą one wskazywać zabiegów. Zaś te wystawione przed 1 stycznia 2019 r., zawierające takie wskazania, nie będą wiążące dla fizjoterapeuty, co oznacza, że będzie mógł je w razie potrzeby zmodyfikować.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • maszyny są mądrzejsze o dludzi bo nie są nadęte(2018-12-21 08:00) Zgłoś naruszenie 11

    No i dobrze. Może to mały krok, ale zawsze krok w kierunku likwidacji logicznej ciemnoty, która panuje nad tym krajem. Ktoś kiedyś założył, że lekarz, który ma na studiach kilkanaście - może kilkadziesiąt godzin zajęć z fizjoterapii - lepiej się zna na fizjoterapii niż magister fizjoterapii, który ma za sobią setki jak nie tysiące godzin teorii i praktyki. Rozwiązania które proponuje ta ustawa są logiczne. Problem tylko mentalnością i tzw. polactwem. Dohtory się obraziły, że ktokolwiek śmie ich nieomylne diagnozy korygować. A oni sa nauczeni, że są nieomylni i leczą dobrze, nawet jak pacent się nie wyleczył a nawet umarł.

    Odpowiedz
  • autor: Agata Szczepańska(2018-12-23 07:27) Zgłoś naruszenie 00

    autor: Agata Szczepańska - nie potrafi prawidłowo odczytać rozporządzenia MZ i prowadza ludzi w bląd. ?To jest tak , gdy za prawo biorą się laicy .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane